Znate li što je Hashimotov sindrom? Zbog njega je Rozga pila tablete i ne kraju je morala odstraniti organ

Autor: B.G.

Iako je rasprodala sve arene diljem Hrvatske i regije, iako iza sebe ima milijarde pregleda na društvenim mrežama, iako su iza nje brojni prodani albumi – i Jelena Rozga je samo žena. Žena koja se suočava s čestim problemom s kojim se suočava gotovo svaka druga žena.

“Ja imam problema sa štitnjačom već deset godina zato što sam prevelik emotivac. A u ovom poslu treba biti malo jači nego što ja sam. Da, zbog toga je i moja štitnjača, moje zdravlje narušeno. Ja sam već deset godina na hormonskoj terapiji, Euthyroxu 75 miligrama, ali dobro. Još sam ispod 100, dobro je”, rekla je Rozga jednom prilikom.

Sindrom s kojim se dugo borila doveo ju je do tolikih komplikacija da je samu štitnjaču morala na kraju i izvaditi.

”Više nisam u velikom stresu. Neću juriti, pogotovo po pitanju posla. Čuvam zdravlje više, više cijenim svoje slobodno vrijeme, znam reći ne. Naučila sam i to. Morala sam zbog zdravlja. Jednostavno sam morala jer imam problema sa srcem i štitnjačom i to više ne krijem. Štitnjaču apsolutno više nemam i sad sam rekla: ‘E sad je dosta, ajde da malo i ja uživam”’, izjavila je 46-godišnja Splićanka.

Što je uopće Hashimoto?

Hashimotova bolest je kronična autoimuna bolest koja zahvaća štitnjaču i naposljetku dovodi do njezine disfunkcije. Posljedica toga je snižena razine hormona štitnjače u tijelu – hipotireoza. Štitnjača je žlijezda smještena u prednjem dijelu vrata, a njezini su hormoni odgovorni za regulaciju metabolizma i održavanje normalne opće funkcije organizma.

TIHI UBOJICA HORMONA: Od bolesti štitnjače četiri puta češće obolijevaju žene

U Hashimotovoj bolesti vlastiti imunosni sustav organizma napada štitnu žlijezdu, a s vremenom ona više ne može proizvoditi dovoljnu količinu hormona koja je tijelu potrebna te se javlja stanje hipotireoze. Ono uzrokuje usporenje metabolizma i razne popratne simptome koji ponekad mogu proći nezapaženo jer su često prilično nespecifični.

SPASITE SVOJU ŠTITNJAČU: Ovo su namirnice koje ti mogu pomoći!

Do danas nije utvrđeno šta je jasan uzrok nastanka ove bolesti. Može to biti genetska predispozicija, stres, smanjen unos joda kroz prehranu, različite infekcije bakterijama ili virusima.

Hashimoto sindrom najčešće se otkrije slučajno, na redovnim sistematskim pregledima, kada se utvrdi da je štitna žlijezda uvećana. Sam razvoj bolesti je vrlo spor. Dijagnosticira se na temelju laboratorijskih nalaza, ali i ultrazvukom.

Liječenje Hashimoto sindroma

“Pojačan rad štitne žlijezde liječi se tireosupresivnim lijekovima, a kontrole hormona se rade kroz 4 – 6 tjedana. Terapija se koristi sve dok se razina hormona u krvi ne uravnoteži. Nakon toga, liječenje se prilagođava još narednih 18 – 24 mjeseci. Ako su nakon 6 mjeseci normalne razine hormona, smatra se da je pacijent izliječen. Ponekad se u terapiji hipertireoze koristi i terapija radioaktivnim jodom, pa i kirurško odstranjivanje tiroidne žlijezde.

Smanjen rad štitne žlijezde liječi se lijekovima koji nadoknađuju manjak hormona, a terapiju prilagođava liječnik endokrinolog na temelju laboratorijskih vrijednosti hormona TSH u krvi. Rade se redovne kontrole laboratorijskih nalaza hormona kroz 6-12 tjedana, kako bi hormoni bili u balansu. Smanjen rad štitne žlijezde uključuje često i smanjenu plodnost i spontane pobačaje kod žena. Zato je jako bitno kod žena koje se bore sa sterilitetom provjeriti i rad štitne žlijezde. Optimalna vrijednost TSH hormona za začeće i trudnoću je oko 1”, piše portal Štitnjača.hr.

Autor:B.G.

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More