Ghee maslac priprema i upotreba pročišćenog putera

Ghee maslac primenjuje se u ljudskoj upotrebi već hiljadama godina. Poreklom je iz Jugoistočne Azije, a najviše se upotrebljava u Indiji i Pakistanu.

Nezamenjiva je namirnica za osobe koje su osetljve na laktozu ili su alergične na gluten. Toliko je lekovit da je prosto neverovatan spisak svih stvari na koje on pozitivno utiče.

Pročišćeni maslac ghee najviše se koristi za pripremanje hrane ali isto tako služi i za spolju upotrebu. U nastavku pročitajte njegove koristi po zdravlje ali i kako da ga sami napravite kod kuće.

Šta je ghee maslac (buter)

Ghee puter je zapravo pročišćeni maslac. Dobijamo ga kuvanjem sirovog maslaca na niskoj temperaturi. Tada dolazi do isparavanja vode, a mlečne stvari sa površine se uklanjaju kašikom.

Pripremljen ghee maslac ne morate držati u frižideru, jer ako ga pravilno koristite neće se pokvariti i van njega. Veoma je bitan u ajurvedskoj kuhinji, a u njoj se već vekovima primenjuje.

Koristi se kao zamena za ulje ili neke druge masnoće za pripremanje hrane. Može se upotrebljavati umesto margarina za mazanje. Veoma je omiljena namirnica za prženje hrane jer se ne raspada na visokim temperaturama.

Pročišćeni maslac izuzetno prijatno miriše, blagog je ukusa i nešto je kremastiji od običnog putera.

Zbog njegove lekovitosti, preporučuje se 1 do 2 kašike gija, svako jutro na prazan želudac. Ovakvo konzumiranje poboljšava probavu, greje telo, podmlađuje organizam i izbacuje višak toksina iz tela.

Šta sve zadrži gi puter?

U 100 g butera čitavih 99,5 grama pripadaju mastima i to zasićenim (62 odsto). U njegovom sastavu prisutne su dragocene omega masne kiseline (3,6,9) koje su jako dobre za sportiste. Obiluje vitaminima A, E i K.

Pročiščeni maslac ne manjka ni sa holesterolom. Čak 256 mg pronaćićete u 100 grama putera.

ghee maslac priprema recepta

Upotreba ghee maslaca u zdravstvene svrhe

Ghi maslac se može koristiti i iznutra i spolja. Odličan je za saniranje lokalnih povreda ali i osipa po koži. Ujedno se koristi za hidriranje kože tela ali isto tako i za kožu glave.

Bogat je mastima i vitaminima

Ako ste intolerantni na gluten, imate Kronovu bolest, osetljiva creva, određene poremećaje pankreasa onda imate problem sa apsorpcijom vitamina A. Korišćenjem pročišćenog maslaca za kuvanje povećaćete količinu ovog vitamin u organizmu.

Odličan je antioksidant, vlaži kožu, uspostavlja balans hormona, sadrži vitamin E pa se preporučuje povećan unos u toku zimskih dana.

Jača kosti i čuva zube

Jedan od vitamin koji se nalaze u pročišćenom maslacu je K2. Neophodan je telu jer mu pomaže da iskoristi minerale, uključujući i kalcijum. Zapravo, neka istraživanja pokazuju kako vitamin K bolje gradi kosti od kalcijuma.

Odgovarajuća količina vitamin K2 sačuvaće zube od propadanja, podržaće pravilan rast i razvoj kostiju i sprečava osteoporozu.

Pomaže kod skidanja kilograma

Kada je u pitanju ghee maslac za mršavljenje, na inostranim forumima vode se brojne rasprave. Razume se, neko ga preporučuje, dok drugi ne. Ono što je nesporno, to je činjenica da pomaže probavi.

Naime, energija iz gija sagoreva druge masti u našem organizmu i to dovodi do gubitka težine.

U ajurvedskoj praksi, ghee puter je centralni deo ishrane i veruje se da poboljšava funkciju žučne kese. On zapravo za sebe vezuje druge masti i izbacuje ih iz organizma.

Poboljšava varenje i ubrzava metaboličke procese

Ghee maslac poboljšava varenje tako što stimuliše lučenje želučanih kiselina. Na taj način se povećava apsorpcija drugih nutrijenata. Tu uključujemo i vitamine koji se rastvaraju u mastima. Umerenim i dugotrajnim konzumiranjem gija smanjuje se žgaravica, zatvor, i pomaže u lečenju čira.

Kako se pravi pročišćeni maslac

Postupak pravljenja ghee butera je vrlo jednostavan. Uvek se preporučuje da ga napravite sami kod kuće jer zadržava mnogo više hranljivih stvari od kupovnog butera.

Potrebno vam je :

 500 g neslanog butera,

Velika, duboka posuda za kuvanje od nerđajućeg čelika,

Varjača ili plastična posuda koja je zgodna za mešanje,

Cediljka,

Staklena tegla.

Ghee maslac priprema se na sledeći način

  1. Maslac stavite u posudu a zatim i na vatru. Nemojte preterivati, neka temperatura bude umerena da se puter lepo otopi. Kad se sav istopi, povećajte temperature do ključanja
  2. Sačekajte dok se ne pojave mehurići tj dok ne zakuva a onda opet smanjite vatru.
  3. Ostavite nek se kuva na laganoj vatri i povremeno skinite sa površine penu koja nastaje.
  4. Nemojte mešati ghee maslac jer nema potrebe.
  5. Potrebno je kuvati ga oko 40 – 50 minuta dok u potpunosti ne postane providan. Obratite pažnju na njega jer u ovoj fazi može lako  zagoreti.
  6. Vremenom ćete osetiti fini miris od gija; na dnu posude pojaviće se braon mast.
  7. Sklonite posudu sa vatre i ostavite nek se prohladi.
  8. Smesu procedite kroz gazu ili cediljku i sipajte u staklenu teglu.
  9. Potrebno je buter ohladiti kako bi ga mogli zatvoriti.
  10. Po boji ćete znati da li je ghee dobar; kad se zgusne treba biti jedinstvene žute boje.
  11. Nema potrebe za čuvanjem u frižideru, možete i na sobnoj temperaturi.

Priprema maslaca od pavlake

Evo još jednog dobrog načina za pripremu ghee butera.

Pavlaka koja se stvara nakon prokuvavanja mleka odvaja se u posebnu kutiju i čuva u zamrzivaču. Svaki put kad prokuvate mleko dodajte novu turu u kutiju. Kad skupite dovoljnu količinu od 500 g ili 1 kg pravite ghee maslac.

Pavlaku sipajte u posudu sa debelim dnom i kuvajte na umerenoj temperaturi. Obavezno mešajte sve vreme jer može lako zagoreti.

Potrebno je mešanje sat pa čak i 1,5h dok ne pređe u zlatnosmeđu boju i ne dobije grudvice. To je zapravo nečistoća iz mleka koja se odstranjuje ceđenjem.

Tako oceđen i pročišćen maslac sipajte u staklenu posudu koju ste prethodno dobro oprali i obrisali. Ne dozvolite nikako kontakt sa vodom. Koristite ghee umereno po potrebi. Možete ga čuvati na uobičajenoj sobnoj temperaturi.

Gi puter kako se pravi na ajurvedski način

Ovaj lekoviti recept Idealan je za korišćenje umesto putera i ulja, jer ne gori. Takođe služi i kao ulje za masažu tela ali i za pripremu masti od biljaka (opekotine, razni osipi i dr ).

Ajurveda kaže da lekoviti ghee može da pomogne kod :

Što je ghee stariji to je bolji i cenjeniji. U Indiji čak postoje buteri stari po sto godina i oni se čuvaju u hramovima.

Prema ajurvedi ovaj lekoviti maslac se koristi kao baza za pripremu raznih lekova.

Recept za spravljanje ajurvedskog maslaca

 1 supena kašika lekovitog bilja,

4 kašike ghee putera,

16 kašika vode.

Postupak pripreme:

Vodu i puter stavite u posudu, na vatru i promešajte dok se ne sjedini. U to dodajte lekovita bilja i ostavite na laganoj vatri dok voda ne ispari. U ohlađeni ghee maslac dodajte vitamin E.

Cena ghee maslaca u prodavnicama i gde kupiti

Ovaj lekoviti maslac možete kupiti u prodavnicama zdrave hrane I velikim supermarketima. U zadnje vreme ghee prodaja je uzela maha i preko interneta, nude ga razni web šopovi. Pre nego što se upustite u kupovinu preko neta, dobro se raspitajte i saznajte sve o proizvodu.

U zavisnosti od proizvođača dolazi i cena. Obično se prodaje ghee maslac u staklenim teglicama od 270 g i cena varira od 600 – 1000 dinara. Preporuka je da se kupuje mascal koji se nalazi u staklenoj ambalaži.  Ne zaboravite da pogledate rok trajanja i boju koja mora biti žuta.

Uzrokuje li nuspojave?

Nisu poznata nikakva neželjena dejstva niti nuspojave pri korišćenju ghee maslaca. Bezbedan je i za decu. Trudnicama i dojiljama se preporučuje smanjivanje dnevnih doza, predostrožnosti radi.

Za kraj pročitajte jedno iskustvo od čitateljke Jelene (N.Beograd).

Pravim već par meseci ghee maslac u kućnoj varijanti. Najpre sam ga koristila samo u kuhinji prilikom pećenja mesa, a odnedavno ga upotrebljavam i za negu svoje suve kože. Idealan je za masiranje i baš fino hidrira.

Koristim isključivo neslani sirov buter, lagano ga kuvam na tihoj vatri i ceo proces je dosta dug. Na kraju skidam penu i nakon karamelizacije dobijam izvanredni pročišćeni puter. Ovaj recept za gi svima rado preporučujem.