Hrvatica pokazala fantastičan trik: Pogledajte što je napravila od biljke koja raste posvuda

Autor: Z.S.

Omražene korovske koje rastu posvuda brojni ljudi smatraju samo smetnjom u vrtu. Međutim, one često nisu samo smetanja, već su i korisne i ljekovite. Trputac, primjerice, spada u tu kategoriju. Ova biljka može pružiti pomoć u slučaju manjih ozljeda ili porezotina. Kornelija Benyovski Šoštarić podijelila je korake izrade balzama od trputca u rubrici “Vrtni spa” unutar HRT-ove emisije ‘Kod nas doma’.

Sok trputca, koji posjeduje snažna antibakterijska svojstva, može se koristiti za ubrzavanje procesa zacjeljivanja rana ili porezotina. Izrada balzama (melema) od trputca omogućuje korištenje ljekovitih svojstava ove biljke tijekom cijele godine.

Korak po korak

Kako je navela, prvi korak je sušenje listova trputca, a prirodno sušenje može potrajati i do deset dana. Brže sušenje može se postići u pećnici ili dehidratoru što traje 24 sata, ali važno je paziti da temperatura ne prelazi 35, maksimalno 40 stupnjeva. Nakon sušenja, listove trputca treba usitniti prstima kako biste pripremili macerat. Za macerat će vam trebati 1 dl baznog ulja poput bademovog, u kojem će se kuhati listovi trputca u parnoj kupelji jedan i pol do dva sata.

Konačni proizvod je hranjivo ulje prirodne zelene boje, koje se potom procijedi kroz cjediljku i gazu. Kako biste dobili balzam, bitno je dodati 15 g pčelinjeg voska. Svi sastojci se pomiješaju u parnoj kupelji dok se vosak potpuno ne otopi. Gotovi balzam se prelije u posudu i ostavi da se potpuno ohladi, a može se koristiti za tretiranje svih vrsta kožnih oštećenja – rana, uboda insekata, opeklina, modrica pa i kod problema sa zanokticama.

U Hrvatskoj raste dvadesetak vrsta

Kako je navedeno na stranicama Hrvatske enciklopedije, trputac (bokvica; Plantago), kozmopolitski biljni rod s 210 do 270 vrsta jednogodišnjih i trajnih zeleni, rjeđe polugrmova ili niskih grmova iz por. trputaca (Plantaginaceae). Imaju jednostavne, cjelovite, rjeđe perasto urezane ili iscijepane listove, najčešće u prizemnoj ružici, rjeđe na stabljici. Sitni, sulatični, dvospolni cvjetovi skupljeni su u gustim klasovima, često nalik na glavicu. Plod je mnogosjemeni tobolac.

Popularno voće potencijalno smanjuje rizik od opake bolesti: Pomaže s nizom problema

U Hrvatskoj raste dvadesetak vrsta. Najčešći su veliki i suličasti trputac (P. major i P. lanceolata), od davnine poznati kao ljekovite biljke. Srednji trputac (P. media) česta je biljka suhih brdskih travnjaka, u primorju na ugaženim površinama blizu mora raste busenasti trputac (P. coronopus), vrlo su rijetki i kritično ugroženi pješčarski trputac (P. indica) s Đurđevačkih pijesaka i slatinski trputac (P. tenuiflora) s pašnjaka u Trpinji kraj Vukovara.

Autor:Z.S.

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More