Koliko je sok aloje koristan za zdravlje? TikTokeri govore da su se riješili bubuljica, no stručnjaci upozoravaju na nusposljedice

Autor: Zlatko Govedić

Na društvenim mrežama često se promoviraju “healthy lifestyle” trendovi, pa tako i sok aloje! No je li on doista toliko zdrav?

Za početak, što znamo o biljci? Aloja je sukulentna biljka koja je poznata po svojim ljekovitim svojstvima. Najčešće se koristi Aloe vera (Aloe barbadensis), vrsta aloje koja se uzgaja i koristi u ljekovite svrhe. Sok aloje dobiva se iz središnjeg dijela sočnih listova biljke.

Doista ima nekih koristi od soka aloje.

Smiruje probavni sustav

Sok aloje može imati umirujući učinak na probavni sustav, olakšavajući simptome poput žgaravice, nadutosti i iritabilnog crijeva. Također se koristi za ublažavanje simptoma upalnih bolesti crijeva kao što su ulcerozni kolitis ili Crohnova bolest.

Hidrira tijelo

Sok aloje je dobar izvor hidratacije jer sadrži vodu i elektrolite. To može biti korisno za održavanje ravnoteže tjelesnih tekućina, osobito nakon fizičke aktivnosti ili kod dehidracije.

Jača imunosni sustav

Aloja sadrži tvari poput polisaharida, vitamina i minerala koji mogu pomoći u jačanju otpornosti organizma.

Njega kože

Sok aloje se često koristi u kozmetičkim proizvodima za njegu kože zbog svojih hidratantnih, umirujućih i regenerativnih svojstava. Može pomoći u smirivanju iritacija, hidrataciji kože i ublažavanju opeklina od sunca.

Važno je napomenuti da, iako sok aloje ima potencijalne koristi za zdravlje, treba biti oprezan pri odabiru proizvoda koji sadrže sok aloje. Neki komercijalni sokovi od aloje mogu sadržavati dodatke ili aditive koji nisu nužno zdravi.

Također, osobe koje uzimaju određene lijekove ili imaju određena zdravstvena stanja trebaju se posavjetovati s liječnikom prije nego što počnu koristiti sok aloje kao dodatak prehrani.

Pretjerivanja?

Jedna TikTokerica kaže da već neko vrijeme konzumira taj sok i tvrdi da joj se koža pročistila te postala sjajna i zategnuta pošto je samo sedam dana (dva puta tjedno) pila 30 ml soka aloje.

Ipak, stručnjaci kažu da nema puno znanstvenih istraživanja na ovu temu, ali sok ove biljke pokazao se učinkovitim u smanjenju pojave akni.

Aloe vera ima protuupalna svojstva i pomaže kod zacjeljivanja rana kada se koristi izvana. Sok aloe vere također smanjuje bol i zatezanje kože kod opeklina. Međutim, nema opsežnih studija koje su pokazale dobrobiti Aloe vere na kožu, pogotovo ako se konzumira njezin sok. Isto se odnosi i na dobrobiti za crijevnu floru.

Osim toga, stručnjaci upozoravaju da pretjerana konzumacija soka Aloe vere može djelovati laksativno. Prema tome, ako želite isprobati ovaj TikTok trend, prvo se posavjetujte sa svojim liječnikom.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More