(RECEPT) ‘JOGURT DIJETA’ Mršavljenje može biti zdravo i brzo, ali morate biti svjesni nekoliko zamki

Autor: Zlatko Govedić

Jogurt je zdrava namirnica jer sadrži hranjive sastojke i korisne probiotike. Ovisno o vrsti, može biti dobar izvor bjelančevina, kalcija i vitamina D.

Probiotički jogurti su vrsta jogurta koji sadrže probiotike – korisne mikroorganizme koji mogu poboljšati zdravlje crijevne flore i probavnog sustava. Pripremaju se s pomoću posebnih bakterijskih kultura koje se dodaju u mlijeko prije fermentacije.

Naročito su korisni za poboljšanje probavnog zdravlja jer probiotici pomažu održavanju zdrave ravnoteže crijevne flore, smanjujući rizik od problema poput proljeva, nadutosti, i sindroma iritabilnog crijeva.

Usto probiotički jogurti mogu imati i druge zdravstvene koristi, poput smanjenja rizika od infekcija i poboljšanja imunosnog sustava.

Nutricionistkinja Ana Luque opisala je “jogurt dijetu” u svojoj istoimenoj knjizi.

Prema njenim riječima, djelovanje jogurt dijete navodno se temelji na svojstvu probiotičkih jogurta da stimuliraju rast zdrave crijevne flore, što za posljedicu ima brže probavljanje hrane, eliminaciju toksina pa tako i mršavljenje.

Crijevna je flora sastavljena od različitih bakterija koje žive u čovjekovom probavnom traktu koje imaju i funkciju zaštite organizma od infekcija.

Procjenjuje se da u ljudskim crijevima ima više od tisuću različitih vrsta bakterija koje žive u simbiozi s ljudskim organizmom i čine crijevnu floru, koja ima važnu ulogu u probavnom procesu i održavanju imunosnog sustava.

Neke od najčešćih bakterijskih vrsta jesu: Bacteroides, Firmicutes, Actinobacteria i Proteobacteria. Svaka vrsta ima specifičnu ulogu, a zajedno pomažu u razgradnji hrane, apsorpciji hranjivih tvari, proizvodnji vitamina i održavanju zdravog okruženja u crijevima.

Dakako, sastav crijevne flore varira ovisno o prehrani, dobi, spolu, zdravstvenom stanju i drugim čimbenicima.

Neke su bakterije potencijalno štetne, naročito kada crijevna flora nije uravnotežena. Do neuravnoteženosti može doći zbog stresa, lošeg zdravlja, konzumacije antibiotika i loše hrane.

Ovo je primjer jogurt dijete.

Prvi dan

Doručak

voćni ili obični nemasni jogurt s pahuljicama po vlastitoj želji

Ručak

Na maslinovom ulju prodinstajte povrće i na kraju pomiješajte s rižom. Osim papra u povrće nemojte dodavati nikakve začine. Za desert pojedite voćni jogurt.

Večera

Nasjeckajte jednu mrkvu, jabuku i 50 g šunke pa sve propržite na maslinovu ulju. Sve zajedno pomiješajte s nemasnim jogurtom.

Drugi dan

Doručak

Za salatu od krastavaca potrebni su vam jogurt i krastavac koji ćete isjeckati na kockice te na kraju sve zajedno pomiješati.

Ručak

Posolite i popaprite malo piletine isjeckane na kockice i ispecite na maslinovu ulju. Dodajte isjeckane šampinjone, jednu rajčicu i papriku. Kada povrće omekša dodajte jogurt.

Večera

Dvije čaše jogurta pomiješajte s nekoliko bobica miješanog šumskog voća.

Treći dan

Doručak

S jogurtom pomiješajte sir, nasjeckanu jabuku, malo cimeta i na kraju malo zapaprite.

Ručak

Ispecite 150 g filea od oslića, a kao prilog napravite salatu od jogurta, nasjeckanog krastavca i malo senfa.

Večera

Skuhajte 100 g tjestenine, dodajte jednu nasjeckanu papriku i kuhano jaje. Sve zajedno pomiješajte s jogurtom.

Utjecaj na zdravlje

Iako ne postoje čvrsti znanstveni dokazi koji povezuju jogurt dijetu s mršavljenjem, ona sigurno neće štetiti jer su probiotički jogurti zacijelo korisni za zdravlje.

Iako se mršavljenje postiže kalorijskom restrikcijom, ovu dijetu nemojte prakticirati dugo. Tri dana su dovoljna.

Nadalje, važno je imati na umu da mnoge vrste jogurta sadrže aditive poput šećera, arome i bojila koji mogu umanjiti njegovu nutritivnu vrijednost. Stoga je važno birati jogurt s niskim udjelom šećera i bez aditiva.

Također, ljudi koji su intolerantni na laktozu trebaju biti oprezni pri konzumiranju jogurta jer sadrži mliječni šećer. U tom slučaju, mogu se birati jogurti s niskim udjelom laktoze ili alternative poput biljnih jogurta.

Važno je napomenuti da ne sadrže svi jogurti probiotike pa stoga čitajte što piše na deklaracijama proizvodā.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More