(RECEPT) ODSTRANITE PODOČNJAKE! Napravite obloge od ovih dviju začinskih biljaka i držite pola sata

Autor: Zlatko Govedić

Ako vaši podočnjaci nisu posljedica zdravstvenih problema, već umora zbog nespavanja, strastvenog konzumiranja cigareta ili dugog sjedenja za računalom, možete ih pokušati izbrisati ili ublažiti ovim narodnim pripravcima.

Recept s kaduljom

Žličicu listova kadulje prelijte s pola čaše vrele vode. Ostavite poklopljeno 10 do 15 minuta pa procijedite. Polovicu ohladite, a ostatak zagrijte.

Na kapke, neposredno prije spavanja, naizmjence stavljajte obloge natopljene toplim i hladnim čajem. Dok primjenjujete tu terapiju, izbjegavajte uporabu soli.

Recept s peršinom

Obloge od peršina također bi mogli ukloniti podočnjake i otoke na kapcima. Isjeckano lišće stavite izravno na kapke, pokrijte vlažnom vatom i držite 15 minuta. Možete napraviti i smjesu od 2 žličice kiselog vrhnja i žličice izgnječenih listova peršina.

Masku stavite na cijelo lice i držite 20 do 30 minuta, a zatim isperite hladnom vodom.

Saveznici ljepote

Kadulja ili žalfija (Salvia) biljni je rod s više od 500 vrsta jednogodišnjih i trajnih zeleni, polugrmova i grmova iz porodice usnača (Lamiaceae).

Vrste toga roda raširene su pretežito u tropskim i suptropskim područjima obiju polutki. U Hrvatskoj raste oko 15 vrsta. U kopnenom je području na suhim travnjacima najčešća livadna kadulja (Salvia pratensis). U primorju je najznačajnija ljekovita kadulja (Salvia officinalis).

Svojim korijenjem razara kamenitu podlogu i znatno pridonosi nastajanju sitnoga tla pogodna za naseljavanje drugih biljaka i obrastanje ogoljelih krških površina. Dobra je paša za pčele.

Već u starom vijeku bila je poznata kao ljekovita biljka. Listovi sadržavaju eterično ulje, treslovine, smole, gorke tvari, fosfornu kiselinu, kalijeve i kalcijeve soli (kalcijev oksalat) i dr.

Kaduljin čaj primjenjuje se za reguliranje znojenja, za pospješivanje izlučivanja sluzi iz dišnih organa, za liječenje upale grla i ždrijela, upale crijeva i želuca, kod proljeva, za ispiranje usta i za obloge izvana. Rabi se i kao začin za mesne konzerve.

Peršin (Petroselinum crispum) je pak dvogodišnje povrće iz porodice štitarki (Apiaceae), podrijetlom iz područja oko Sredozemnoga mora. U prvoj godini uzgoja, od peršina korjenaša za jelo koristi korijen i list, a od peršina listaša samo list. Upotrebljava se kao začinska i ljekovita biljka. Obiluje mineralima i vitaminima. Listovi sadrže najviše vitamina C od svega povrća (150 do 300 mg na 100 g svježe tvari). Uzgaja se izravnom sjetvom sjemena na otvorenom ili u negrijanim zaštićenim prostorima. Dobro podnosi hladnoću.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More