Simptomi pretjeranog unosa šećera: Ako se prepoznate u ovom opisu, smjesta nešto učinite jer vam prijeti niz bolesti

Autor: Zlatko Govedić

Šećer i slatkiši mogu biti opasni za zdravlje iz nekoliko razloga.

Povećani rizik od pretilosti

Slatkiši i namirnice bogate šećerom često su visokokalorični, ali imaju nisku hranjivu vrijednost. Pretjerana konzumacija šećera može dovesti do prekomjerne unosa kalorija, što povećava rizik od pretilosti koja je povezana s raznim zdravstvenim problemima.

Povećan rizik od dijabetesa tipa 2

Prekomjerna konzumacija šećera može dovesti do razvoja inzulinske rezistencije, što može dovesti do dijabetesa tipa 2. Dijabetes tipa 2 karakterizira povećana razina šećera u krvi, a dugoročno može prouzročiti ozbiljne komplikacije, uključujući oštećenje bubrega, srčani udar, moždani udar i gubitak vida.

Loša oralna zdravlje

Prekomjerna konzumacija šećera može povećati rizik od karijesa i drugih oralnih problema. Bakterije u ustima hrane se šećerom i proizvode kiseline koje mogu oštetiti zubnu caklinu. Vremenom, to može dovesti do karijesa, propadanja zuba i bolesti desni.

Povećan rizik od srčanih bolesti

Visok unos šećera može povećati rizik od srčanih bolesti. Pretjerana konzumacija šećera može povećati razinu triglicerida i “lošeg” LDL kolesterola u krvi, dok istovremeno smanjuje razinu “dobrog” HDL kolesterola. Ovi faktori mogu povećati rizik od srčanih bolesti kao što su srčani udar i moždani udar.

Povezanost s drugim problemima

Prekomjerna konzumacija šećera povezana je s drugim zdravstvenim problemima kao što su visok krvni tlak, visoki trigliceridi, nedostatak nutrijenata, smanjena imunološka funkcija i povećan rizik od određenih vrsta raka.

Napomena:

Umjerena konzumacija šećera u okviru uravnotežene prehrane obično nije štetna za većinu ljudi. Međutim, pretjerana konzumacija slatkiša i šećera bez obzira na prehrambene potrebe može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema.

Negativne posljedice

Šećer i rafinirani ugljikohidrati smatraju se “praznim kalorijama”, uglavnom zato što ne sadrže korisne hranjive tvari.

Ipak, smanjenje unosa šećera nije tako jednostavno kao što se čini jer slatkiši u ovom slučaju nisu jedini “krivci”. U nekim slučajevima, gotova hrana sadrži do 12 žličica šećera po porciji, pri čemu limenka Cole sadrži šest, a zdjelica običnih žitarica tri.

Ovo su znakovi da unosite previše šećera.

Prerano starenje

Pretjerana konzumacija šećera može uzrokovati dugotrajna oštećenja kožnih bjelančevina, kolagena i elastina, što dovodi do preranog starenja i pojave bora. Višak šećera također može pridonijeti neravnoteži ženskih hormona, što može dovesti do akni duž čeljusti.

Šećer je također omiljena hrana najmanje poželjnih crijevnih bakterija, a pretjerana konzumacija može dovesti do neuravnotežene crijevne flore i upale u tijelu, što se obično odražava u kožnim bolestima poput ekcema.

Ovisnost

Slatka hrana stvara ovisnost, daje nam brz “osjećaj sreće” i tako nas uvijek iznova dovodi u iskušenje.

Dokazano je da hrana bogata šećerom aktivira taj put

Niska razina energije

Glukoza je neophodna za proizvodnju energije u cijelom tijelu, međutim, važno je održavati razinu šećera u krvi u ravnoteži, a ne naglim usponima i padovima kao što je to slučaj kod konzumacije slatkih grickalica.

Nakon konzumiranja šećera, gušterača oslobađa inzulin kako bi pomogao transport glukoze do stanica, što znači da možete osjetiti intenzivnu energiju.

Kad ste iscrpljeni, osjetit ćete pad energije jer vašem tijelu treba više šećera da ponovno pokrene ciklus.

Neočekivana nadutost

Loše crijevne bakterije posebno vole konzumirati šećere, dok se za korisne bifidobakterije, koje vole povrće, smatra da ne stvaraju plinove.

Pretjerano stvaranje plinova može dovesti do boli nakon jela i nadutosti.

Oslabljeni imunosni sustav

Oko 70% našeg imunosnog sustava podržavaju korisne crijevne bakterije. Zato je važno održavati ravnotežu dobrih bakterija u tijelu. Međutim, prehrana s visokim udjelom šećera nahranit će najmanje poželjne bakterije i stoga utjecati na to koliko dobro funkcionira vaš imunosni sustav.

Nesanica

Konzumiranje slatke hrane kasno navečer može dovesti do povećanja energije u vrijeme kada biste se trebali usredotočiti na usporavanje i pripremu tijela za odmor.

Ako noću imate problema sa spavanjem, smanjenje šećera u prehrani može značajno pomoći.

Debljanje

Glukoza je važan izvor energije za tijelo, ali ako se odmah ne iskoristi kao energija, tijelo skladišti višak u jetri, mišićima ili kao salo oko struka.

Skladištenje glukoze bilo je korisno za pećinske ljude, ali danas je pothranjenost rijedak problem pa na kraju pohranjujemo više glukoze kao masti.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More