Što je enterovirusni meningitis kojim su zaražene bebe na Svetom Duhu: Može biti veoma opasan

Autor: Dnevno.hr/T.Š.

U razdoblju od 11 do 12. lipnja najmanje šestoro novorođenčadi zaraženo je enterovirusnim meningitisom na Odjelu neonatologije KB Sveti Duh. Bebe su prema pisanju Jutarnjeg lista raspoređene u Kliniku za dječje bolesti u Klaićevoj te u Kliniku za infektivne bolesti dr. Fran Mihaljević. KB Sveti Duh je obavijestio Hrvatski zavod za javno zdravstvo o epidemiji, te su zabranili sve posjete.

“Do daljnjeg nisu dopušteni posjeti Klinici za ginekologiju i porodništvo. Zbog uočene povećane učestalosti sezonskih infekcija prisiljeni smo, do daljnjega, zabraniti posjete”, piše na stranicama bolnice s datumom objave 19.lipnja.

Što je enterovirusni meningitis?

Povišena temperatura, bolovi u trbuhu, mučnina, povraćanje, osjećaj slabosti i iscrpljenost najčešći su simptomi viroza tijekom ljetnih mjeseci. Ljetne viroze najviše uzrokuju virusi iz skupine enterovirusa. Ta skupina virusa najlakše se prenosi prljavim rukama, a izvor im je zaražena voda, posebno voda u bazenima i u plićaku na gradskim plažama. Infekcijama često podliježu djeca u dobi od 4 do 12 godina, a simptomi bolesti slični su kao i kod zimskih viroza. Češće su i crijevne smetnje koje se očituju obilnim, vodenastim proljevom, koji obično traje do tri dana, te povraćanjem. Vrlo rijetko neki enterovirusi mogu prouzročiti i teže bolesti kao što su upale moždanih ovojnica ili upale mozga, što pak zahtijeva bolničko liječenje.

Virusni meningitisi

Vrlo čest uzročnik bakterijskih infekcija kod djece u dobi do dvije godine uzrokuje Camylobacter. U organizam dospije preko nedovoljno kuhane hrane, nepasteriziranog mlijeka ili pak nečiste vode. U pravilu ne zahtijeva antibiotsku terapiju.

Mnogi ljeti također “prehlade mjehur”, odnosno dobiju urinarnu infekciju. Kako bi se ovo izbjeglo nakon kupanja u moru ili bazenu potrebno je presvući mokri kupaći kostim ili imati otkriven trbuh jer se mjehur upali zbog pothlađivanja. Upala mjehura manifestira se peckanjem ili bolovima u donjem dijelu trbuha i leđima, a javlja se i povišena tjelesna temperatura.
Također, kako bi se spriječila upala mjehura, treba izbjegavati propuh zbog otvorenih prozora u automobilu ili klima-uređaj.

Upala se najlakše riješiti pijući puno tekućine. Treba piti barem dvije litre tekućine dnevno. Korisno je piti sok ili čaj od brusnica koje imaju jako antibakterijsko djelovanje. Preporučljivo je popiti dvije do tri čaše soka od brusnica ili borovnica, a sokove, kako bi djelovali, kontinuirano treba piti i sljedeća dva mjeseca.
Koliko su ljetne viroze česte, objasnila nam je dr. med. Mirjana Novaković, spec. fizikalne medicine i rehabilitacije.

“U ljetnom periodu najčešće su enteroviroze i češće su kod djece. Simptomi su temperatura, grčevi u trbuhu, proljevaste stolice, povraćanja. Viroza ne traje dugo, dva do četiri ili pet dana”, rekla nam je dr. Novaković.

Dodaje kako su ljeti mogući i virusni meningitisi koji se javljaju nakon uboda nekih vrsta krpelja i komaraca.

“Kod male djece moguća je i trodnevna groznica s temperaturnim osipom. Nije opasna. Ove viroze su češće kod djece nego kod odraslih, a liječe se simptomatski”, rekla nam je dr. Novaković.

Komplikacije

Ukoliko se meningitis ne liječi ili se bolest zakomplicira može uzrokovati:
• gubitak sluha;
• oštećenje mozga;
• gubitak vida;
• gluhoću;
• padavicu;
• slabost udova (pareze).
Kod sumnje na meningitis, odmah se mora zatražiti liječnička pomoć! Rano liječenje ključ je za dobar ishod.

Metode zaštite

Iz HZJZ-a kažu kako je tijekom ljeta i u ranu jesen češća pojava viroza uzrokovanih enterovirusima. “Kako je riječ o velikoj skupini raznovrsnih uzročnika, klinička slika i simptomi mogu se razlikovati od slučaja do slučaja, a mogu obuhvaćati opće simptome poput bolova u mišićima, glavobolje, povišene temperature, isto kao i simptome poput proljeva, povraćanja, grlobolje, kašlja ili pak osipa ili simptoma vezanih uz serozni meningitis. Za postavljanje točne dijagnoze treba posjetiti liječnika koji uzimanjem detaljne anamneze i kliničkog pregleda može postaviti sumnju o kojem je uzročniku riječ. Od bolesti koje uzrokuju virusi iz skupine enterovirusa češće obolijevaju mala djeca. Put prijenosa je isti kao i kod infekcije sa SARS-COV-2 koji uzrokuje covid-19”, rekli su iz HZJZ-a.

Napominju kako su prevencija i metode zaštite iste kao i za prevenciju koronavirusa: izbjegavanje bliskog kontakta sa zaraženom osobom i pojačana osobna higijena i higijena ruku te izbjegavanje dodirivanja lica, očiju, nosa i usta neopranim rukama.

Liječenje

U liječenju bakterijskog meningitisa koriste se antibiotici, ovisno o bakteriji uzročniku meningitisa. Antibiotici nisu djelotvorni u liječenju virusnog meningitisa.
Liječenje meningitisa provodi se u bolnici. U liječenju bakterijskog meningitisa koriste se antibiotici, ovisno o bakteriji uzročniku meningitisa. Antibiotici nisu djelotvorni u liječenju virusnog meningitisa. Za liječenje sekundarnih simptoma, edema mozga, šoka, i epileptičnih napada bit će potrebni i drugi lijekovi.

Autor:Dnevno.hr/T.Š.

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More