U koje doba dana je najveća verovatnoća da se zarazite koronavirusom?

Pixabay
Ilustracija

Rezultati nove studije pokazuju da nije važno kada se radi test na Covid-19, jer naš cirkadijalni ritam utiče na ponašanje virusa SARS-CoV-2 tokom ciklusa od 24 sata.

Nova studija otkriva da tačnost PCR testova na koronu (lanac transkripcije i polimeraze, RT-PCR) prati svakodnevni obrazac.

Najveći broj tačnih pozitivnih rezultata javlja se u testovima rađenim oko podneva, dok večernji testovi povećavaju broj lažno pozitivnih rezultata.

Studija takođe sugeriše da je podne doba dana u kojem i simptomatske i asimptomatske osobe najverovatnije prenose virus SARS-CoV-2 na druge.

Naime, naučnici sa Univerziteta Vanderbilt u Nešvilu dokazali su da je verovatnoća tačnog pozitivnog rezultata dvostruko veća ako se test radi sredinom dana, a ne uveče.

Virusno opterećenje pojedinca postaje niže nakon 20 sati, što znači da je veća verovatnoća da će rezultat testa sproveden u to doba dana biti lažno pozitivan.

Najveći broj pozitivnih rezultata bio je u popodnevnim časovima, oko 14 časova. To ukazuje da je u ovo doba dana najaktivnije oslobađanje zaraženih čestica u krv i sluz (tzv. virusna transfuzija).

Rizik od širenja virusa

Razlog zbog kojeg podrazumevamo transfuziju je taj što bi najveća količina slobodnih virusnih čestica u sluzi trebalo da se pojavi odmah nakon što virusne čestice izbiju iz ćelija domaćina (tj. transfuzuju) i pre inficiranja novih ćelija domaćina.

Tokom predoziranja, osoba sa infekcijom SARS-CoV-2, čak i ako je asimptomatska, veća je verovatnoća da će preneti virus kada govori, diše i jede u blizini drugih ljudi, rekao je za Medical News Today glavni autor studije dr Karl Džonson.

Pošto cirkadijalni sat reguliše imuni sistem, imunitet funkcioniše bolje ili lošije u različito doba dana. Ovo je verovatno razlog zašto bi SARS-CoV-2 mogao da se neravnomerno oslobađa u sluz.

Uzimanje testa kojim se utvrđuje kovid 19 u optimalno doba dana poboljšava njegovu osetljivost i pomoći će u postavljanju tačne dijagnoze kod ljudi koji su možda zaraženi, ali asimptomatski.

Takođe može pomoći da se optimizuje vreme prikupljanja testova, tumačenja rezultata i savetovanja pacijenata. U isto vreme, poznavanje doba dana kada je izlivanje najaktivnije može pomoći osoblju u bolnicama i staračkim domovima da zakazuju posete pacijentima kako bi se smanjio rizik od širenja virusa, prema istraživanju objavljenom u Journal of Biological Rhythms.

Autori studije analizirali su podatke iz 86.342 klinička ispitivanja sprovedena u oko 130 klinika u Americi između marta i avgusta 2020.