ZAGONETKA JE RIJEŠENA: Sada znamo zašto je ženama teže prestati pušiti nego muškarcima

Autor: Sonja Kirchhoffer / 7dnevno

Oni koji pokušavaju prestati pušiti znaju koliko je to teško. Ako želite reći NE pušenju, možda biste trebali krenuti od pitanja zašto ste i postali ovisni o nikotinu jer, budimo realni, pušenje je ovisnost donekle usporediva s drogama. Ljudi posežu za cigaretama iz različitih razloga, kod nekih je to pitanje nesigurnosti, kod drugih želje za društvenim prihvaćanjem, kod trećih stresa itd. Iako je već svima jasno da je pušenje štetno, cigarete se i dalje dobro prodaju. Kampanje protiv pušenja iskoristile su sasvim dosjetljivo duhanske kompanije kao način preživljavanja u trenutku dok su gubile tlo pod nogama. Kako bi kompenzirale gubitak dobrog dijela potrošača, na tržište su izbacile razne varijante e-cigareta koje su navodno manje štetne od onih klasičnih. U osnovi, sasvim pragmatično duhanske kompanije su nam omogućile da jednu ovisnost zamijenimo drugom, a da pritom one ne izgube na profitu.

S obzirom na to da je pušenje još široko rasprostranjeno, provode se studije koje bi trebale uvjeriti i one najtvrdokornije da se ostave ove opasne navike. Zadnje provedeno istraživanje usmjereno je na žensku pušačku populaciju.

Rezultati studije

Ova je najnovija studija pokazala da žene imaju više problema s odvikavanjem od pušenja. Iako će, kažu, muškarci češće i prije posegnuti za cigaretama, žene će im, kada jednom za njima posegnu, teže reći NE, a ako i kojim čudom odustanu od pušenja, češće će se naći u ulozi recidivista. Švedski istraživači uočili su da nikotin smanjuje proizvodnju estrogena u ženskom mozgu. Ovakvo djelovanje nikotina na razinu estrogena nagovijestile su još studije rađene na životinjama. Nikotin kod žena djeluje na talamus, odnosno na ono što možemo nazvati “srcem mozga” koje je velikim dijelom odgovorno za brojne mentalne procese poput emocija i motivacije i ima važnu ulogu u ovisnosti o drogama.

Kako je provedeno istraživanje?

Voditeljica ovog istraživanja, docentica Erika Comasco na Odjelu za zdravlje žena i djece sa švedskog Sveučilišta Uppsala, predstavila je rezultate svoje studije na godišnjoj konferenciji Europskog koledža za neuropsihofarmakologiju u Beču 16. listopada 2022. Za potrebe studije Sveučilište Uppsala angažiralo je 10 zdravih žena u reproduktivnoj dobi. Sudionice su se podvrgnule uzimanju nikotina u obliku spreja. Istodobno s primanjem odgovarajuće doze nikotina, koja je odgovarala jednoj cigareti, dobile su i injekciju s radioaktivnim tragačem koji je imao zadaću traganja za molekulom koja se vezuje uz enzim aromatazu, odnosno estrogen sintazu, koji je ključan u stvaranju estrogena. Nakon toga žene su podvrgnute MR i PET skeniranju mozga. Razlika između ova dva skeniranja je u tome što MR daje snimku organa koji se skenira, a PET omogućuje, između ostalog, uvid u njegovo funkcioniranje. Zahvaljujući spajanju tih tehnologija, znanstvenici su mogli vidjeti koliko je enzima prisutno u mozgu i na kojim točno mjestima. Ono što je značajno jest to da nikotin već u malim količinama od jedne cigarete dovodi do umjerenog smanjenja količine estrogena u mozgu.

Prestanak po etapama

Vaskularna neurologinja i kirurginja Sandra Narayanan s kalifornijskog instituta Pacific Neuroscience u Santa Monici, koja nije bila uključena u studiju, upozorava da pušenje ne da samo smanjuje količinu estrogena nego i podiže razinu testosterona u žena. Žene koje su uspjele prestati pušiti uglavnom su imale nižu razinu ovog muškog spolnog hormona, a spolni hormoni, po svemu sudeći, imaju velik utjecaj na uspjeh odnosno neuspjeh u odvikavanju od pušenja.

Ova studija ima i svoja ograničenja jer je istraživanje provedeno na minimalnom uzorku. Naravno, voditeljica studije i njezini članovi vjeruju da će veći uzorak samo potvrditi dobivene preliminarne rezultate, prema kojima je smanjivanje razine estrogena povezano s uživanjem nikotina u žena onaj čimbenik koji otežava odvikavanje od pušenja. Studija nije dala odgovor na pitanje dolazi li kod žena pasivnih pušača do smanjenja razine estrogena. Poznato je da su žene izloženije i većem riziku od razvoja raznih bolesti povezanih s pušenjem u odnosu na muškarce. Tako će žene prije razviti kardiovaskularne probleme i oboljeti od raka pluća i drugih plućnih bolesti.

Možda se pitate, osobito ako ste ženskog spola, kako prestati pušiti. Neurologinja Sandra Narayanan za one koji su se čvrsto odučili riješiti ove štetne navike savjetuje da krenu od plana. Prestanak pušenja trebao bi se odvijati u etapama. U tom planu treba predvidjeti koliko ćete cigareta pušiti tijekom dana odnosno tijekom tjedna, a onda tu količinu planski smanjivati iz tjedna u tjedan. U tom je teškom periodu važno imati i prijatelje ili partnere koji će vam pomoći da ne pokleknete pred iskušenjima, kojih će zasigurno biti. Naravno, postoji i mogućnost posezanja za nadomjesnom nikotinskom terapijom. No možda bi bilo najbolje u tom kritičnom periodu svoj fokus usmjeriti na druge ciljeve. Stručnjaci smatraju da se treba usmjeriti na ciljeve povezane sa zdravijom prehranom i/ili tjelovježbom, no to mogu biti zapravo i drugi ciljevi, bitno je da vam skrenu pozornost od cigareta.

Pronalaženje balansa

Prestanak pušenja je težak neovisno o spolu, iako po svemu sudeći teže pada ženama. Što dulje osoba puši, to je prestanak teži jer je nikotin tijekom vremena postao sastavni dio svakodnevice koju je teško promijeniti. Ako pušite godinama, potrebno je promijeniti cijelu uhodanu rutinu življenja. Ono što će zainteresirane za prestanak pušenja možda dodatno potaknuti na odvikavanje jest statistika koja pokazuje da pušenje ubija više od alkohola, droge, prometnih nesreća, pa čak i od oružja.

Ako ste žena, možda ćete si postaviti sasvim logično pitanje bi li možda bilo najjednostavnije ili najkomfornije uzimati dodatnu estrogensku terapiju. No pojedini stručnjaci upozoravaju da uzimanje estrogena kod pušača može povećati rizik od obolijevanja od kardiovaskularnih bolesti, zbog čega to možda i nije najbolja ideja. No ako ste donijeli odluku da je krajnje vrijeme da nešto promijenite i dulje zadržite zdravlje, možda bi vam mogla pomoći nadomjesna i privremena terapija antidepresivima iz skupine selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina kao način pronalaženja balansa u novom životu bez cigareta. Nikotin povećava lučenje serotonina, no prestanak pušenja dovodi do njegova pada pa se kao pomoć u odvikavanju može posegnuti i za njim. Neovisno za koju se metodu odlučili, bitno je da u toj odluci ustrajete i tražite pomoć kada vam je potrebna. Pomoć možete zatražiti i u školama nepušenja koje djeluju u sklopu Nastavnog zavoda za javno zdravstvo na području Hrvatske.

Autor:Sonja Kirchhoffer / 7dnevno

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More