ŽUČNA TEMA U EVOLUCIJSKOJ BIOLOGIJI: Zašto žirafe imaju tako duge vratove? Nova studija baca posve novo svjetlo

Ilustracija/Pixabay

DISCOKERYX XIEZHI

+
AAA

ŽUČNA TEMA U EVOLUCIJSKOJ BIOLOGIJI: Zašto žirafe imaju tako duge vratove? Nova studija baca posve novo svjetlo

Autor: Zlatko Govedić

Francuski prirodoslovac i zoolog Jean-Baptiste Lamarck (1744.-1829.) objasnio je teoriju evolucije na primjeru razvoja vrata žirafa. “U ranije su vrijeme postojale samo žirafe kraktih vratova. Takve su žirafe tijekom života dosezale lišće visokih grana istežući svoj vrat. Ako je žirafa tijekom života minimalno produljila svoj vrat, svako produljenje naslijedilo bi i njezino potomstvo. Kroz više se generacija takva produljenja nakupljaju i rezultiraju dugačkim vratom u populaciji”, smatrao je on. Njegova je teorija opovrgnuta, no to ne umanjuje njegov značaj.

Nova studija koja se temelji na lubanji i kralješcima drevnog biljojeda sada dodaje nove dokaze raspravi, zaključujući da je barem jedan pas koji je sličan žirafi imao izgrađen vrat za udaranje.

Fosilizirane kosti otkrio je u sjevernoj Kini prije više od 20 godina paleontolog Jin Meng, danas kustos u Američkom muzeju prirodne povijesti u New Yorku.

Nova analiza otkrića Menga i njegovih kolega otkrila je karakteristike sisavca koje bi nam mogle pomoći da bolje razumijemo sile uključene u razvoj jedinstvene anatomije žirafe.

Nazvan po mitskom jednorogu-kozi u kineskoj predaji, novoopisani Discokeryx xiezhi utvrđeno je da je drevni član natporodice Giraffoidea koja je lutala miocenskom savanom prije nekih 17 milijuna godina.

Ono što se najviše ističe kod D. xiezhi nisu graciozne proporcije, već zdepasta građa zatvorena u lubanju koja podsjeća na srednjovjekovnu pješačku kacigu. Ravna, široka i s blagim obodom, ta je vrsta pokrivala za glavu savršena za sukob sa suparnikom.

Kako bi testirali svoju hipotezu da lubanja D. xiezhi daje prednosti u fizičkom sukobu, tim istraživača upotrijebio je matematičku tehniku ​​za mjerenje potencijalnih sila koje bi lubanja i kralješci mogli izdržati u različitim sudarima. Otkrili su da je specifična struktura kostiju i njihovih zglobova mogu izdržati jake udarce, možda i više od bilo koje druge poznate životinje koja udara glavom.

Iako je samo u daljini povezano s modernim žirafama, otkriće implicira da borba glave o glavu ne bi bila novo ponašanje za tu granu životinjskog carstva.

“I današnje žirafe i Discokeryx xiezhi pripadaju natporodici Giraffoidea. Iako se njihova lubanja i morfologija vrata uvelike razlikuju, obje su povezane s muškim udvaranjem i oboje su evoluirali u ekstremnom smjeru”, kaže prvi autor studije Wang Shi-Qi, paleontolog s Kineske akademije znanosti.

Usporedba struktura i oblika izbočina lubanje i rogova drevnih sisavaca preživača, uključujući druge žirafe i ovce, sugerira da su rođaci žirafe razvili širi raspon pokrivala za glavu, stvarajući slučaj za borbu kao glavni čimbenik u evoluciji žirafine lubanje i kralježaka.

Stanište D. xiezhi također je vrlo sličilo otvorenim travnjacima na koja su se moderne žirafe prilagodile, što dodatno ukazuje na sličnost u ponašanju.

Prirodna selekcija ne diskriminira kada je riječ o svrsi. Ako dugi vrat pomaže u borbi, hranjenju i bijegu od grabežljivaca bez previše kompromitiranja kondicije, onda će se zadržati malo dulje.

Dakle, ova nova saznanja mogla bi uvjeriti još nekoliko biologa da je dugi vrat mogao biti zgodno oruđe u borbi za opstanak.

Autor:Zlatko Govedić

ZADNJE VIJESTI


UPOZORENJE

NE JEDITE PRVE LUBENICE U SEZONI: Stručnjaci naveli ozbiljan razlog zbog kojega je to loše za vaše zdravlje, osobito su pogođena djeca


NEIZOSTAVNI PROBIOTICI

UNESITE ‘DOBRE BAKTERIJE’! Ove namirnice poboljšavaju probavu, čiste kožu, daju energiju i jačaju imunosni sustav


DISCOKERYX XIEZHI

ŽUČNA TEMA U EVOLUCIJSKOJ BIOLOGIJI: Zašto žirafe imaju tako duge vratove? Nova studija baca posve novo svjetlo


POMOZITE SI SAMI

PRIRODNI NAČIN ZA SNIŽENJE KRVNOG TLAKA: Svakodnevno konzumirajte pola decilitra ovog povrća

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article