Izaberite svoje piće

Kuva i piše:
Ana Ćubela

 

 

 


hrono-kuhinja-kuvar-ana-cubela


 

Hrono ishrana je smišljena tako da svako od nas unosi u određeno doba dana ono što mu zaista treba. Ujutru kvalitetne masnoće, u podne proteine, popodne slatko, a uveče lagano. Zabranjene su bilo kakve grickalice, a posebno slatka pića. U toku dana je dozvoljeno i poželjno unositi vodu, po neku čašu mineralne i, naravno, biljne čajeve. Voćni čajevi, pošto imaju šećera u sebi, mogu da se koriste u vreme užine, ako ih neko baš želi.

A svet biljnih čajeva je poprilično veliki. I skoro svaki leči neku boljku. Da ne govorimo o tome koliko su pristupačni i izdašni. Mogu da se nađu u marketima ali i biljnim apotekama. I jedna kutija ume poprilično da potraje.

Izaberite svoje piće. Moje je nana.

Kamilica

Čaj od kamilice deluje smirujuće i često se koristi kao lek protiv nesanice. Ublažava bolove u želudcu, kao i  simptome loše probave: grčeve, nadutost, dijareju, konstipaciju, gastritis. Stišava bolove bubrega, jetre, žuči. Ublažava menstrualne tegobe.

Nana

Povoljno deluje na funkciju jetre i žučne kese i ublažava bolove. Koristi se i kao sedativ. Ima smirujuće dejstvo I pomaže u slučaju migrene.Ublažava simptome herpesa dok je virus još aktivan. Smiruje nadreženi želudac i olakšava menstrualne probleme.

Žalfija

Deluje kao antiseptik, pa se primenjuje kod upala krajnika, desnih, mokraćnih kanala , kod želučanih tegoba, jetre, žuči. Reguliše znojenje (prekomerno smanjuje, nedovoljno povećava).

Lipa

Deluje smirujuće u slučaju grčeva, pomaže kod oboljenja bubrega, organa za disanje, nervnih slabosti, duševne premorenosti I stimuliše rad srca. Ali je zato, zbog srca, ne treba preterano koristiti.

Majčina dušica

Upotrebljava se u lečenju bronhitisa, kašlja, a ima i jaku moć dezinfekcije. Služi i kao sredstvo za poboljšanje rada želuca, a u smesi s koprivom i u lečenju malokrvnosti.Sadrži lekovito etarsko ulje koje ima dosta tanina pa se koristi protiv dijareje. Upotrebljava se i protiv crevnih parazita – dečijih glista.

Hajdučka trava

Hajdučka trava spada u gorke čajeve, čajeva za čišćenje, pojačano lučenje žuči, čaja za normalizaciju metabolizma i čaja za umirenje. Zbog prisustva vitamina C daje se kod krvarenja i hemoroida. Pri upotrebi hajdučke trave treba znati da kod osetljivih osoba može da izazove alergiju.

Uva

Ublažava tegobe kod upala mokraćnih puteva,olakšava izlučivanje mokraće i pomaže izbacivanje mulja,peska i kamenčića.

Matičnjak

List matičnjaka se bere i koristi pre cvetanja jer tada u njemu ima najviše mirišljavog etarskog ulja i tanina. Koristi se protiv nadimanja, neuralgije, “nervnih smetnji”, gađenja, povraćanja, proliva, ali služi I  za poboljšanje apetita i za jačanje organizma.

Kantarion

Poseduje brojene lekovite I delotvorne supstance : etersko ulje, ugljenohidrate, belančevine, pektinsku i miristinsku kiselina, vitamin C,  tanin. Fenolski spojevi u kantarionu imaju višestruko dejstvo, a najvažnija su antibakterijsko i antiparazitno. Kantarion smiruju upalne procese, otekline kod povreda (udarci, uganuća, iščašenja…), hematome, ublažava bolove

Crni čaj

Poseduje kofein, koji povećava  koncentraciju. Sadrži i fluor koji štiti zube. Ima  anti-inflamatorno dejstvo i smiruje digestivni  trakt. Koristi se I kao lek za dijareju. Poboljšava cirkulaciju krvi I reguliše nivo holesterola.

Zeleni čaj

Ovaj dragoceni čaj pospešuje cirkulaciju krvi, snižava šećer i holesterol, štiti kosti i zube, učinkovit je u borbi protiv gripa i niza bakterijskih infekcija. Spada u najsnažnije antioksidanse.

 

Pravi ljubitelji i poznavaoci čajeva će reći da se oni nikada ne spremaju u metalu već u zemljanim materijalima, porculanu ili staklu. Kada voda provri trebalo bi je ostaviti poklopljenu pet minuta, tako će se ohladiti na 90 celzijusovih stepeni. I čaj nikada ne bi trebalo da bude jako tamne boje, već svetle. I zato ga ne treba predugo držati u vodi.

 

Čaj od peršuna

Ovaj čaj se preporučuje pri infekcijama mokraćne bešike kao i pri pojavi kamena u bubregu. Čaj od peršuna spominje se i pri prevenciji i lečenju raka debelog creva kod muškaraca i žena te grlića materice kod žena. Prirodan je diuretik.

Čaj od koprive

Iako biljka kopriva može da deluje iritirajuće, ona je istovremeno i umirujući balzam za mnoga oboljenja, uključujući i bol usled artritisa, dijabetes, loš rad bubrega, običnu prehladu i ne samo to. Kažu da može da pomogne i pri mršavljenju.

Čaj od rastavića

Diuretska svojstva koja ima čaj od rastavića podstiču urinarni trakt da izbacuje više tečnosti i na taj način leči probleme sa srcem, bubrezima i jetrom, kao i visok pritisak.

Čaj od đumbira

Pikantan i osnažujući miris čaja od đumbirova korijena može pomoći pri liječenju jutarnje mučnine i jer opušta mišiće želuca. Ovaj čaj također potiče probavu jer pomaže pri razgradnji proteina. Čaj od đumbirova korijena također može poboljšati i cirkulaciju jer opušta mišiće oko krvnih žila.

Čaj od limunove trave

Ovaj čaj ima izrazito osvježavajući okus limuna. Može pomoći pri uništavanju raznih bakterija i gljivica, pri smanjenju povišene tjelesne temperature te pri poboljšanju probave.

Čaj birajte prema sebi i uvek pročitajte čemu godi a čemu ne. Možda postane vaše omiljeno piće.

Izvori:
http://www.stetoskop.info
http://cajeviza.net/mi-caj-od-persuna-i-zdravlje/