JEDETE LI STOJEĆI ILI SJEDEĆI? Gastroenterolog objasnio što je bolje za vaše zdravlje

Pixabay

VAŽNI SAVJETI

+
AAA

JEDETE LI STOJEĆI ILI SJEDEĆI? Gastroenterolog objasnio što je bolje za vaše zdravlje

Autor: Dnevno.hr

Je li zdravije jesti dok stojimo ili sjedimo? Gastroenterolog Peyton Berookim naglašava da se nekoliko malih promjena događa u probavi kada je žvačemo i gutamo dok stojimo.

Prvenstveno treba napomenuti da kada stojimo i jedemo krv će se spustiti do nogu, jednostavno radi gravitacije, a to može uzrokovati smanjen protok krvi do želuca, gdje je ona potrebna zbog probavljanja hrane. Kao rezultat, probava možda neće tako dobro funkcionirati pa možete osjećati napuhnutost. Berookim naglašava da se sličan efekt javlja ako se krećete odmah nakon jela, jer tada dolazi do bržeg probavljanja hrane i lošije apsorpcije.

Međutim, to, kako kaže, nije ništa zbog čega bi trebalo uzrujavati. Ako jedete dok stojite, vjerojatno ćete i brže žvakati i gutati hranu, što može dovesti do nekih posljedica. Kako on navodi, što brže jedete, veće su šanse da ćete progutati i dosta zraka, a to vodi do pojave plinova.

“Brzo, ali nedovoljno žvakanje i gutanje može dovesti do grčeva u želucu, jer je u tom slučaju njemu je potrebno više vremena da razgradi i probavi hranu. Ako vas muči baš ovaj problem i ne možete pronaći olakšanje, on savjetuje da sjednete kad jedete umjesto da stojite.

Kada sjedite i jedete i ostavite si vremena da uživate u jelu, možete očekivati nekoliko dobrobiti za vašu probavu. Kako žvakanje i gutanje hrane u stojećem položaju može uzrokovati neke nuspojave, poput neprijatnog osjećaja u trbuhu, male promjene mogu poboljšati probavu.

Prema rezultatima studije objavljene u magazinu Journal of Integrative Medicine svjesno jedenje održat će simpatički živčani sistem u dominaciji što će pomoći i autonomnom živčanom sistemu da probava funkcionira kako treba.

Drugim riječima, stres dokazano ometa gastroenterološke mehanizme pa možemo reći da će crijeva slati signale mozgu, a on će isto tako slati signale crijevima kada se nađe u problemu. Jasno se može zaključiti da želudac ili crijeva koja nisu dobro mogu biti u tom stanju jer ste vi u depresiji, anksiozni ili pod stresom.

Autor:Dnevno.hr

ZADNJE VIJESTI


UKUSNO I KORISNO

TRI NAPITKA KOJE MOŽETE PITI PRIJE SPAVANJA: Riješite se nesanice i ubrzajte metabolizam!


VAŽNI SAVJETI

JEDETE LI STOJEĆI ILI SJEDEĆI? Gastroenterolog objasnio što je bolje za vaše zdravlje


NAJNOVIJA STUDIJA

PRIPAZITE UZ KOJE NAPITKE PIJETE LIJEKOVE! Evo kako ćete postići optimalan učinak


SVJETSKI DAN ASTME

Oko 200 tisuća Hrvata boluje od astme, 2019. bolest odnijela 461 tisuću života u svijetu

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article