Jeste li čuli za prodroge? Dileri su pronašli nevjerojatan način kako prevariti policiju, naš vlastiti metabolizam

Autor: Zlatko Govedić

Raspačavatelji droga pronašli su nevjerojatan način kako prevariti policiju koristeći se jednim od najmoćnijih oruđa koje naša tijela posjeduju – metabolizmom.

Prodroge su tvari koje se u tijelu ne aktiviraju odmah nakon konzumacije, već prvo trebaju proći određene kemijske reakcije kako bi postale aktivne i izazvale željeni učinak.

Obično nemaju izravno farmakološko djelovanje dok se ne razgrade ili pretvore u aktivne spojeve enzimima u probavnom sustavu ili drugim procesima u tijelu.

Imaju legitimnu farmakološku primjenu. Između 5 i 7% odobrenih lijekova pripada toj kategoriji. Ipak, njihova uporaba kao uličnih droga relativno je nov fenomen.

Većina ilegalnih droga djeluje tako da interagira s određenim receptorima stanica u mozgu, potiče ili blokira oslobađanje kemijskih tvari koje nazivamo neurotransmiteri. One djeluju kratko vrijeme prije nego što se pretvore u neaktivne ili manje aktivne tvari koje se obično izlučuju iz tijela, obično putem urina.

“Međutim, kod prodroga, mali dio molekule mora biti uklonjen ili zamijenjen prije nego što može djelovati na te receptore. To se događa unutar tijela prirodnim procesima. Primjerice, ALD-52 (1-acetil-LSD) je prodroga koja se u tijelu pretvara u LSD nakon uklanjanja dva atoma ugljika i jednog atoma kisika”, objašnjava forenzičar Julio de Carvalho Ponce sa Sveučilišta u Winchesteru (Engleska, UK).

Brojni ekvivalenti

Iako bi ALD-52 mogao biti prisutan još od 1960-ih, francuske su ga vlasti prvi put službeno otkrile 2016. godine. Britanska vlada brzo ga je uvrstila na popis kontroliranih tvari već 2014., iako nije bilo izvještaja o zapljeni droge ili poznatim štetama. Od tada je identificirano mnogo drugih prodroga.

Zapljena LSD prodroga, kao što je ALD-52, povećala se tijekom vrhunca pandemije COVID-a u Italiji. Japanske vlasti suočavaju se s porastom broja sličnih spojeva prodroga LSD-a. U Brazilu su prvi izvještaji o njima nastali prošle godine.

Popularna party droga GHB (gama-hidroksibutirat) također ima ekvivalentnu prodrogu koja se naziva GBL (gama-butirolakton).

U Velikoj Britaniji lani su uveli strože kontrole za GBL koji se obično prodaje kao sredstvo za čišćenje. Nakon snažnih preporuka Savjetodavnog vijeća za zloupotrebu droga vlade, GBL se sada klasificira kao droga B klase, baš kao kanabis ili ketamin.

Što se tiče stimulansa, poznato je da neki komercijalno dostupni lijekovi mogu biti pretvoreni u amfetamine u tijelu pa se mogu zloupotrijebiti zbog svojih potencijalno psihoaktivnih učinaka, što opravdava strogu kontrolu njihove uporabe.

Dileri su također razvili načine da prikriju ilegalni MDMA (ekstazi) dodavanjem male molekule koja se može ukloniti kemijskim reakcijama ili u želucu kroz kontakt s želučanom kiselinom.

Teško ih je otkriti

Glavni problem s prodrogama je taj što ih je teško otkriti. Policija treba uzorke za usporedbu s drogom ili naprednu opremu za otkrivanje njihove molekularne strukture.

Budući da nije poznat popis ovih spojeva i vrlo male kemijske promjene mogu dovesti do različitih obrazaca koji se trebaju analizirati, nove droge je lako promašiti. To također objašnjava zašto se mnoge od njih pojavljuju samo u policijskim izvještajima u protekom desetljeću.

Za biološke uzorke (poput krvi, urina ili sline) postoji još jedna poteškoća. Kako se prodroge moraju pretvoriti unutar tijela prije nego što postanu aktivne, učinak prodroga je odsutan u slučajevima smrtonosnih predoziranja, jer je tvar koja uzrokuje štetu i smrt rezultat te transformacije.

“Stoga nije lako razlikovati prodroge od klasičnih komponenti u koje se pretvaraju. Iako bi ukupni učinci koji dovode do smrti bili isti, pravilno identificiranje originalne droge može pomoći u prepoznavanju trendova nezakonite prodaje, uporabe i dostupnosti. Što se tiče prodroga GHB-a, poput GBL-a i 1,4-butanediona, zakonodavci su postupno uključivali strože i preciznije propise. Međutim, kod prodroga LSD-a, mnoge se zemlje nalaze u sivoj zoni”, zaključuje Ponce.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More