Kako očistiti pupak? Nemojte rabiti alkohol jer može oštetiti kožu! Stručnjaci imaju mnogo bolji savjet

Autor: Zlatko Govedić

Pupak je mali, okrugli ožiljak koji se nalazi na sredini trbuha, obično između donjeg dijela prsnog koša i pupčane regije. To je ostatak pupčane vrpce koja je povezivala fetus s posteljicom tijekom trudnoće.

Obično se ne može zaprljati na isti način kao ostatak kože, jer nema izlučivanja sebuma, znojnih žlijezda ili dlaka. Međutim, pupak može postati prljav zbog nakupljanja praha, ostataka kože, suhe kože ili nakupljanja nečistoća ako se ne čisti redovito.

Da biste održali pupak čistim, preporučuje se:

Redovito pranje

Pupak se može očistiti blagim sapunom i vodom tijekom tuširanja ili kupanja. Koristite nježne pokrete i budite pažljivi kako ne biste oštetili pupak.

Sušenje

Nakon pranja, važno je dobro osušiti pupak kako bi se spriječila vlaga koja može potaknuti rast bakterija. Koristite suhi ručnik ili mekanu tkaninu za lagano tapkanje pupka.

Izbjegavanje trljanja ili češanja

Važno je izbjegavati trljanje ili češanje pupka kako biste spriječili iritaciju ili ozljedu.

Održavanje higijene

Ako primijetite nakupljanje praha, ostataka kože ili nečistoća u pupku, možete lagano očistiti područje sterilnim tupferom namočenim u toplu vodu.

Što još možete učiniti?

Mnogi imaju dilemu je li dovoljno samo oprati pupak kada se tuširamo ili je potrebno posvetiti više pozornosti. Dermatolozi kažu da nije tako jednostavno.

Bez obzira na to je li vam pupak izbočen ili udubljen, na njemu se mogu skupljati prašina, prljavština i bakterije, a procjenjuje se da na području pupka živi oko 67 različitih vrsta bakterija.

Ako vam pupak nije uvučen, lakše ćete ga oprati, ali ako je uvučen, teže ćete vidjeti gdje je prljavština, pa je savjet da ga operete tako da smočite ručnik i očistite ga.

“Tuširanjem ćete ukloniti samo dio prljavštine, ali ne i svu. Ako ne očistite pupak i samo se istuširate, sva prljavština koja ostane, mrtva koža, tkanine i bakterije mogu uzrokovati neugodan miris i infekcije. To može dovesti i do stvaranja kamenca u pupku, koji nastaje kalcificiranjem sebuma i keratina koji izgleda poput kamenca”, objašnjava dermatolog Gary Goldenberg.

Što duže ostane u pupku, veće su šanse za infekciju. Također je važno napomenuti da nije nužno da se razvije kamenac da bi se pupak inficirao, već se to može dogoditi i od nakupljene prljavštine.

Koliko često treba čistiti pupak?

Ne postoji pravilo koliko često bi trebalo prati pupak, ali poželjno bi bilo da to bude jednom ili dva put tjedno.

Kako očistiti pupak?

Umočite štapić za čišćenje ušiju u blagu pjenu od sapunice, pa da zatim nježnim pokretima očistite pupak. Kad izvadite vatu, ako je prljava, zamijenite je novom. Ponavljajte dok sve ne bude čisto.

Lakše ćete ga očistiti ako to radite pod tušem.

Ako imate probušen pupak i nosite nakit, posavjetujte se sa svojim liječnikom o najboljem načinu čišćenja pupka, jer bi vam mogli biti potrebni dodatni savjeti. U svakom slučaju, izbjegavajte alkohol jer može oštetiti kožu.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More