Kilogram ove biljke košta i preko 100 eura, a možete ju jednostavno uzgajati sami

Autor: F.F

Kopar je zdrav i sjajan za konzumaciju iz više razloga. Prvo, bogat je antioksidansima koji pomažu u borbi protiv slobodnih radikala i smanjenju upala u tijelu. Također, sadrži vitamine poput vitamina A i vitamina C te minerale poput kalcija, željeza i magnezija. Kopar može pomoći u poboljšanju probave i smanjenju nadutosti, te potiče apetit. Osim toga, može imati i blago sedativno djelovanje te pomoći u smirivanju živaca i poboljšanju sna.

Začinska biljka, svježa i sušena, prisutna u gotovo svakom obroku i neizostavna u varivu sve je popularniji odabir za uzgajivače. Upravo je kraj ožujka vrijeme sijanje kopra, koji je još u starom Egiptu korišten kao ljekovita biljka, dok su rimski gladijatori vjerovali da daje snagu.

Kopar ima zeljastu stabljiku te, ovisno o uvjetima u okolišu, dosegne visinu od 40 do 150 cm. Listovi su zeleni i formiraju rozetu. Korijen kopra je odebljao i slabo raščlanjen, a u tlu raste do najviše 20 cm. Svaka grana završava štitastim cvatom promjera 15 do 20 cm, koji je karakterističan za ovu porodicu po kojoj je i dobila ime. Cvatovi se sastoje od narančastih, sitnih cvjetića. Plodovi kopra su dugi 5 mm, široki 3-4 mm te promjera 0,5-1 mm. Oblik im je plosnat i jajast, a boja smeđa. Masa 1.000 sjemenki iznosi 1-2 grama.

Foto: Unsplash

Skupocjen, a lak za uzgojiti

Iako nije osjetljiv na kvalitetu tla, najbolji se rezultati ostvaruju u uvjetima uzgoja na neutralnim tlima s dubokim rastresitim oraničnim slojem. Važno je imati na umu da kopar na kiselim tlima i na loše strukturiranim močvarnim crnicama neće uspijevati. Budući da se radi o biljci kratke vegetacije plodored je jednostavan. Vrlo je osjetljiv na herbicide, a s druge strane utječe na smanjivanje korova na zemljištu.

Ako se koristi za začin, kopar se kosi u početku vlatanja, kada biljka dosegne visinu od 30 do 40 cm. Na taj se način mogu obaviti dvije košnje u godini, pri čemu se ostvaruje prinos od 6 do 8 t svježe herbe po hektaru. Kada se kopar uzgaja radi dobivanja eteričnog ulja, preporuka ga je kositi prije formiranja plodova, budući da se tim procesom smanjuje udio ulja u biljci. Usjev se kosi u visini od 30 cm od površine tla. Prinos u tom slučaju iznosi 15 do 20 tona herbe po hektaru, pri čemu je udio eteričnog ulja 2 do 2,8%. Prinos eteričnog ulja može iznositi 25-55 kg/ha.

Najkvalitetnije se sjeme kopra dobiva s vršnih cvatova biljke te se žetva obavlja upravo po njihovom dozrijevanju. Očekivani prinos sjemena kopra po hektaru iznosi 0,8 do 1 tone. Ako se od sjemena proizvodi eterično ulje, može ga se proizvesti 9 do 15 kg po hektaru. Cijena ove sjajne biljke kreće se oko 100 do 200 eura po kilogramu, ali s obzirom na uvjete u Hrvatskoj, vrlo ju lako možete saditi sami, kod kuće.

Omiljena uskrsna delicija zaludjela Hrvate, ne pitaju za cijenu: ‘Sve smo rasprodali’

Postoji nekoliko načina

Sjemenke možete kupiti u dućanu ili pak izdvojiti ako već imate kopar kod kuće. Kopar se može uzgajati direktnom sjetvom na gredice, ali ipak se preporučuje drugi način jer rezultati mogu biti neravnomjerni. Bolje ga je posijati u posudice, odnosno presadnice. Pametno je prvo navlažiti površinu tla te ravnomjerno pobacati sjeme.


Vodite računa kako raste. Najbolja opcija je da se prvo izbuše rupe u zemlji u koje se stavlja sjeme kopra. To čini berbu i održavanje jednostavnijim. Tjedan dana kasnije pojavit će se prvi listovi, a to je faza kada biljku treba presaditi na trajno mjesto, bilo da se radi o vašem vrtu ili nekom drugom mjestu. Sjajna je stvar što ne zauzima puno mjesta te ga lako možete uzgajati i na – balkonu.

Važno je da kopar nije puno na suncu te je bolje da se uzgaja u hladu. Kopar obožava vodu pa vodite računa da uvijek bude dobro zalijevan, u suprotnom će se pojaviti žuti listovi na vašoj biljci. Bere se na dva načina: Trganjem središnjeg lista, ali je bolja opcija biljku “šišati”, odnosno rezati snopove.

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More