Ključne namirnice koje nas čine pametnijima: Blagotvorno utječu na mozak i mogu potaknuti mentalnu oštrinu

Autor: Zlatko Govedić

Inteligencija i kognitivne funkcije od vitalne su važnosti za naš svakodnevni život i uspjeh. Ako ste ikad razmišljali o tome kako poboljšati svoju kognitivnu sposobnost, imamo dobre vijesti – hrana koju jedemo može imati izniman utjecaj na naš mozak.

Postoje određene namirnice koje su poznate po svojim blagotvornim svojstvima za mozak i koje mogu potaknuti mentalnu oštrinu.

Losos

Ova ukusna riba je bogata omega-3 masnim kiselinama koje su ključne za mentalno zdravlje. Imaju važnu ulogu u razvoju mozga i održavanju kognitivnih funkcija.

Redovita konzumacija lososa ili drugih masnih riba poput skuše ili sardina može poboljšati pamćenje, koncentraciju i raspoloženje.

Orašasti plodovi

Bademi, orasi, lješnjaci i brazilski oraščići izvrstan su izvor vitamina E i omega-3 masnih kiselina.

Vitamin E snažan je antioksidans koji pomaže u zaštiti mozga od oksidativnog stresa. Orašasti plodovi također sadrže tiamin i vitamin B6, koji su ključni za zdravlje mozga.

Bobičasto voće

Jagode, borovnice, maline i kupine ne samo da su ukusne, već su i izvor antioksidansa i flavonoida koji štite mozak od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima.

Ta hrana također poboljšava protok krvi u mozgu i potiče stvaranje novih živčanih stanica, što poboljšava kognitivne funkcije.

Zeleno lisnato povrće

Salata, blitva, kelj, špinat i ostalo zeleno lisnato povrće bogato je hranjivim tvarima poput folne kiseline, vitamina K i antioksidansa. Folna kiselina je važna za zdrav razvoj mozga i poboljšanje pamćenja.

Vitamin K pomaže u održavanju mentalne funkcije, dok antioksidansi štite mozak od oštećenja uzrokovanih starenjem.

Kurkuma

Ova začinska biljka, koja se često koristi u azijskoj kuhinji, sadrži spoj nazvan kurkumin koji ima protuupalna i antioksidativna svojstva. Kurkuma može poboljšati protok krvi u mozgu, poticati neuroplastičnost i poboljšati pamćenje.

Jaja

Izvor su proteina, vitamina B kompleksa i holina.

Holin je hranjiva tvar koja je ključna za zdrav razvoj mozga i poboljšanje kognitivnih funkcija.

Jaja također sadrže antioksidanse poput luteina i zeaksantina, koji su važni za zdravlje očiju i mozga.

Avokado

Ovo je voće bogato zdravim mastima, vitaminima i mineralima. Mononezasićene masne kiseline u avokadu podržavaju zdravlje mozga i poboljšavaju protok krvi u mozgu.

Također, bogat je folnom kiselinom, vitaminom K i vitaminima B koji su ključni za kognitivne funkcije.

Kofeinska i klorogenska kiselina

Jedna studija pokazala je da se tvar metilksantin nalazi u kavi, čaju i tamnoj čokoladi (kakao).

“Utječe na aktivnost neuronske mreže, održava kognitivnu funkciju i može zaštititi neurone od gubitka funkcije i smrti kod moždanog udara kod životinja, Alzheimerove bolesti i Parkinsonove bolesti”, navodi se u studiji.

Ista je studija otkrila da tvar metabolita ksantina koja se oslobađa kada naš mozak prerađuje kofein može pridonijeti blagotvornim učincima kave, čaja i kakaa na zdravlje mozga.

Druga studija pokazuje da unos kofeinske i klorogene kiseline, koji su sastojci kave, pojačava antioksidativna svojstva glijalnih stanica i sprječava neurodegeneraciju izazvanu rotenonom u mozgu i mienteričnom pleksusu.

Drugim riječima, kofein čini vaš mozak fleksibilnijim i otpornijim.

Istraživanja su pokazala da je idealna dnevna doza kave oko šest do osam šalica, a najbolje ih je konzumirati prije dva sata poslijepodne kako ne biste ometali san.

Ako vam to zvuči kao previše kave, jednu ili dvije šalice kave možete zamijeniti komadićem tamne čokolade. Podrazumijeva se da iz drugih zdravstvenih razloga kavu, čaj i kakao trebate konzumirati bez šećera i mlijeka. Ali učinak će i dalje biti povećana aktivnost mozga.

Dobra vijest za sladokusce

Tamna čokolada s visokim udjelom kakaa sadrži flavonole, antioksidanse koji poboljšavaju protok krvi u mozgu.

Redovita konzumacija tamne čokolade može poboljšati kognitivne funkcije, poboljšati raspoloženje i smanjiti rizik od razvoja srčanih bolesti.

Napomena:

Ključ je u uravnoteženoj prehrani i raznolikom unosu svih hranjivih tvari. Kombinacija navedenih namirnica s cjelovitim obrocima koji sadrže voće, povrće, cjelovite žitarice i nemasne izvore proteina može pružiti najbolje rezultate za zdravlje mozga i kognitivne funkcije.

Prema tome, da biste poboljšali svoju inteligenciju i potaknuli mentalnu oštrinu važna je pravilna prehrana, ali i redovita tjelesna aktivnost i dovoljno sna.

Pripomoći će i mentalni izazovi poput čitanja, igranja šaha ili rješavanja mozgalica poput križaljki, osmosmjerki i sl.

Također, konzultirajte se s nutricionistom i svojim liječnikom kako biste prilagodili prehranu vlastitim potrebama i ciljevima.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More