Ovo je začin koji ćete od sada mnogo češće dodavati u jela: Njegova konzumacija donosi brojne zdravstvene dobrobiti

Autor: Zlatko Govedić

Pitomi bosiljak (Ocimum basilicum) jest jednogodišnja zeljasta biljka podrijetlom iz Indije. Poznata je kao začin te je danas rasprostranjena na širem području Sredozemlja zbog čega je nezaobilazna i u našoj kuhinji. Naziv potječe od grčke sintagme βασιλικόν φυτόν (basilikón phytón) što znači “kraljevska biljka”.

Danas se uzgaja u mnogim dijelovima svijeta te se koristi kao začin raznim jelima jer ima veoma jak i karakterističan miris, ali je uvijek dobrodošao kao dodatak raznim jelima. Njegova konzumacija ima brojne zdravstvene dobrobiti.

Ta začinska biljka sadrži antioksidanse poput luteina, zeaksatina, beta-karotena i beta-kriptoksantina. Oni su ključ mnogih dobrobiti, kao i esencijalne tvari (tzv. eterično ulje) bosiljka. Ti spojevi uglavnom nestaju tijekom procesa sušenja, stoga je svježi bosiljak uvijek bolji izbor.

Bosiljak je također bogat nutrijentima poput vitamina K, vitamina A, vitamina C, mangana, željeza, kalcija i drugih minerala. Iako se obično konzumira u malim količinama, dodatak bosiljka u prehranu može pružiti dodatne hranjive tvari.

Ovo su samo neke od dobrobiti konzumiranja svježeg bosiljka.

Smanjuje oksidativni stres

Bosiljak je pun antioksidansa. Zajedno s drugima, poput antocijana i beta-karotena, pomažu u borbi protiv slobodnih radikala u tijelu, koji inače mogu dovesti do oštećenja stanica i povećati rizik od raznih zdravstvenih stanja.

Regulacija šećera u krvi

Dodavanje svježeg bosiljka vašim obrocima pomaže u smanjenju visoke razine šećera u krvi.

U jednoj studiji provedenoj na štakorima s dijabetesom, ekstrakt bosiljka djelovao je na snižavanje šećera u krvi.

Smanjuje upalu

Eterična ulja u bosiljku, uključujući eugenol, linalol i citronelol, mogu pomoći u borbi protiv upala u tijelu.

Ta protuupalna svojstva mogu pomoći u smanjenju rizika od upalnih stanja kao što su bolesti srca i problemi s crijevima.

Zaštita od infekcija

Bosiljak ima antibakterijska svojstva. Ulja u biljci mogu pomoći u borbi protiv bakterija kod ljudi s infekcijama dišnog sustava, mokraćnog sustava i kože.

Potencijalno poboljšanje probave

Tradicionalno se koristi za poticanje probave i ublažavanje probavnih tegoba poput nadutosti i grčeva. Određene tvari prisutne u bosiljku mogu pomoći u poboljšanju probave i olakšavanju simptoma.

Potencijalna antimikrobna svojstva

Neke studije pokazale su da ekstrakti bosiljka mogu imati antimikrobna svojstva i inhibirati rast određenih mikroorganizama poput bakterija i gljivica. Međutim, ta svojstva bosiljka još su predmet istraživanja.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More