Pravilnim disanjem do jačeg imuniteta! Ove zanimljivosti vezane uz disanje sigurno niste znali

Instagram

Jako zanimljivo!

+
AAA

Pravilnim disanjem do jačeg imuniteta! Ove zanimljivosti vezane uz disanje sigurno niste znali

Autor: Iva Hanzen

Njemački liječnik Otto Warburg šokirao je svijet kad je otkrio da je većina bolesti uzrokovana nedovoljnim količinama kisika u tijelu. Još 1924. stvorio je hipotezu koja otkriva da rak i maligne bolesti koriste sustav anaerobnog disanja, kod kojega nema kiska ili ga manjka. Njegova su istraživanja pokazala da ako stanici tijela uskratimo samo 35 posto potrebne razine kisika, za 48 sati ta će stanica vrlo vjerojatno postati kancerogena. Za to ne postoje znanstveni dokazi, no zanimljivo je da se mnoge vrste raka povezuju s povećanim izlaganjem stresu jer kad je čovjek pod stresom, mišići abdomena su zgrčeni i čovjek diše vrlo plitko.

I uistinu, najčešće dišemo plitko i nekvalitetno te udišemo jedva toliko zraka da održimo funkcije organizma, što ne omogućava kvalitetnu obnovu istog. Kod plitkog disanja toliko lagano podižemo i spuštamo prsni koš da mišići trbuha ostaju zgrčeni, što samo pridonosi stresu te zadržavanju negativnih emocija, dok se s vremenom javljaju i probavne smetnje, kao i ostali zdravstveni problemi. Upravo zato je od izuzetne važnosti stvoriti naviku pravilnog disanja.

Kako pravilnije disati?

Uvedite u svoju rutinu ritual pravilnog disanja, dakle disanja s dubokim udahom i izdahom dva puta dnevno po nekoliko minuta. Najbolje je da ovo činite ujutro, kada se probudite i navečer, prije spavanja. Na taj način ćete se ujutro napuniti kvalitetnom energijom, a navečer ćete potaknuti izbacivanje toksina iz organizma te ćete se pripremiti za bolji san. S vremenom, ubacite ovu vježbu pravilnog disanja u svoj dnevni raspored, primjerice dok čekate tramvaj ili sjedite u automobilu čekajući nekoga.

Ove zanimljivosti vezane uz disanje sigurno niste znali

  • Svakodnevno udahnemo između 21.000 i 22.000 tisuće puta.
  • Prilikom disanja naš organizam troši priličnu energiju, no jednako tako i obnavljamo svoju energiju, a ako organizmu nedostaje kvalitetnog zraka, on energiju nadomješta iz hrane.
  • Čak 70 posto detoksifikcije organizma obavlja se kroz disanje, a samo 20 posto kroz kožu, 7 posto kroz mokraću i 3 posto kroz stolicu, što će reći da upravo disanjem izbacujemo najveći udio štetnih i nepotrebnih tvari iz organizma.
  • Mozak preuzima oko 20 posto kisika koji udahnemo pa pravilnim disanjem, pogotovo prije nekog važnog zadatka, osiguravamo da mozak bolje funkcionira, ali i da nam misle bude jasnije, a pažnja kvalitetnija. Također, kada osjetite umor, umjesto da posegnete za slatkim kako bi vas isto diglo, radije napravite vježbu pravilnog disanja.
  • Pravilno disanje pomaže da se oslobodimo stresa, opušta napetost mišića, uklanja kronični umor i doprinosi jačem imunitetu. Pravilno disanje također nas oslabađa glavobolja i migrena kao i bolova u mišićima te dijelovima tijela koji su često napeti, pogotovo kod onih koji mnogo sjede za računalom, poput primjerice vratnih mišića i mišića u ramenima i laktovima.

Autor:Iva Hanzen

ZADNJE VIJESTI


POMOZITE SI SAMI

SPAS ZA UMORNE NOGE I LOŠU CIRKULACIJU: Napravite si ulje za masažu po receptu slavnog Rusa!


TJEDAN MOZGA

PANIČNI POREMEĆAJ, STRAH I DEPRESIJA: Što strah od potresa i korone radi našem mozgu?


Jako zanimljivo!

Pravilnim disanjem do jačeg imuniteta! Ove zanimljivosti vezane uz disanje sigurno niste znali


TJEDAN MOZGA

UTJECAJ COVID-a NA MOZAK: Ulazi u strukturu mozga koje nam omogućuju spoznajni i emocionalni život

Komentari
odražavaju
stavove
njihovih
autora,
ali
ne
nužno
i
stavove
portala
Dnevno.hr.
Molimo
čitatelje
za
razumijevanje
te
suzdržavanje
od
vrijeđanja,
psovanja
i
vulgarnog
izražavanja.
Portal
Dnevno.hr
zadržava
pravo
obrisati
komentar
bez
najave
i/li
prethodnog
objašnjenja.Original Article