PREPOZNAJTE SIMPTOME SLIJEPOG CRIJEVA: Ako ne reagirate na vrijeme, prijete vam teška upala i dodatne komplikacije

Autor: Zlatko Govedić

Crvuljak ili “slijepo crijevo” (appendix vermiformis) mali je rudimentarni (zakržljali) izdanak u početku debelog crijeva, a nalazi se na desnoj donjoj strani trbušne šupljine, iznad desne prepone. Prosječno je dužine do 8 cm, a debljine do 7 mm. Za čovjeka je nepotreban ostatak iz prošlosti, tj. evolucijsko nasljeđe koje nema nikakvu ulogu u organizmu čovjeka.

Akutna upala slijepog crijeva (apendicitis) odnosi se na začepljenje lumena crvuljka fekolitima (sadržajem hrane i kaše u crijevu). Javlja se u svakoj životnoj dobi, ali najčešće između 10. i 30. godine života.

Simptomi najčešće nastaju unutar 24 sata od početka upale. Bolesnici se žale na bolove u desnom donjem dijelu trbuha i mučninu. Imaju nagon na povraćanje, gubitak teka, učestalo mokrenje, a ponekad i proljev ili opstipaciju (zatvor). Bol se povećava kašljanjem ili pokretom. Također, česta je i blago povišena tjelesna temperatura. Kod starijih osoba upala može biti asimptomatske prirode.

Bolovi se počinju pojavljivati u prostoru oko pupka. Mogu biti praćeni i proljevom i vjetrovima, a zatim nastupaju mučnina i povraćanje.

Bolovi se, nekoliko sati nakon prvih simptoma, lokaliziraju na desni dio donjeg trbuha, ali ono što otežava prepoznavanje da je riječ o upali slijepog crijeva jest činjenica da se tipični simptomi javljaju samo kod polovice bolesnika.

Katkad se bol premješta ili se crvuljak nalazi niže uz mokraćni mjehur pa je osobi teže procijeniti je li problem s mjehurom ili je zaista riječ o upali slijepog crijeva. U svakom slučaju potrebno je da se javite liječniku što prije kako bi se utvrdilo o čemu je riječ .

Kod malog djeteta trbuh može biti tvrd na dodir, natečen ili nadut. Javlja se bol na desnoj strani trbuha prilikom pritiska dlana na lijevu stranu trbuha ili prilikom kašljanja.

Bakterijska infekcija može uzrokovati ozbiljne zdravstvene probleme ako slijepo crijevo pukne i bakterija se proširi tijelom. Osoba nakon toga može doživjeti osjećaj olakšanja, ali to je “zatišje pred buru” jer će se nakon nekog vremena upala proširiti na cijelu potrbušnicu pa će trbuh postati tvrd i bolan na dodir.

To je ono što mnogi odmah prepoznaju kao upalu slijepog crijeva i hitno se javljaju liječniku, ali ako uočite neki od tih simptoma, koji mogu trajati i do dva tjedna, otiđite k liječniku što prije.

Ponekad je potrebno pristupiti operaciji i kirurškom zahvatu. Uspješnost operacije vrlo je visoka. Smrtnost je samo u 0,1% slučajeva. Operacija je potrebna, kada prijeti opasnost, da se sadržaj slijepog crijeva razlije po okolnim organima.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More