Savršen ugođaj: Donosimo vam idealna rješenja kako se rashladiti ovog ljeta

Autor: Promo

Najčešći pojam koji se ovog ljeta u nas koristi, bez ikakve dvojbe, jest “toplinski val”. Hrvatsku je ovaj tjedan zahvatio drugi, na žalost ne i posljednji. Iako svi na svojoj koži itekako osjetimo što pojam toplinski val predstavlja, red je da ga i pojasnimo.

Svjetska zdravstvena organizacija pod tim terminom podrazumijeva period neobičnog ili izuzetno vrućeg vremena s trajanjem od najmanje dva do tri dana. Godišnje, procjenjuju, nastane oko 13 umjerenih, 9 jakih i 5-6 ekstremnih toplinskih valova.

Foto: Paun Paunovic / CROPIX

 

Uz toplinski valove, dakako, idu i prijetnje za naše zdravlje, a među njima svakako je najveći toplinski udar, iznenadni kolaps organizma. Nastaje zbog prekomjernog, najčešće naglog povišenja tjelesne temperature i nemogućnosti organizma da se hladi znojenjem te da temperaturu održi u normalnim granicama radi ekstremno visoke vanjske temperature.

Redovito pijte vodu

Srećom, uvijek postoje rješenja kako smanjiti mogućnost toplinskog udara, a mi ćemo vam dati nekoliko savjeta koje preporučuju liječnici.

Za početak, važno je rashladiti tijelo i piti dovoljno tekućine. U svakom slučaju preporučuje vam se da redovito pijete negaziranu vodu te niskokalorične napitke koji ne sadrže kofein, alkohol i šećer kako ne bi izazvali jaču dehidraciju.

Dehidraciju možete izbjeći i razrijeđenim voćnim sokovima, primjerice limunadom. Odraslima se preporučuje svakih 1-2 sata, mlađima svakih 15-20 minuta po jedna ili dvije žlice ili gutljaja vode. “Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi”, upozoravaju liječnici.

Foto: Damjan Tadic / CROPIX

 

Liječnici preporučuju još nekoliko praktičnih savjeta: izbjegavajte boravak na direktnom suncu (posebno između 10 i 17 sati), tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi (ili stavite mokre ručnike na noge), dok za odlazak van nosite široku laganu odjeću i onu od prirodnih materijala, šešir širokog oboda, sunčane naočale, a neće vam loše doći i zaštitni kišobrani ili lepeze za rashlađivanje.

Za savršeno temperiranu sobu najbolje rješenje je klima uređaj

Jasno, najviše vremena provodite u svom doma pa vodite brigu da bude rashlađen. Idealno je da sobna temperatura ne bude ispod 32 stupnjeva danu, a 24 stupnjeva noću. “To je posebno važno za djecu, osobe starije od 60 godina ili osobe s kroničnim zdravstvenim problemima”, naglašavaju liječnici.

Za savršeno temperiranu sobu najbolje rješenje je klima-uređaj, a mi vam preporučamo Tecro klime u Pevexu. Podesite temperaturu tako da ne bude niža 7 stupnjeva od vanjske. I naravno, zatvorite vrata i prozore kako ne biste trošili više energije nego što je potrebno. Noću ih pak otvorite jer na taj za hlađenje možete koristiti hladniji noćni zrak, a otvaranje prozora i vrata preporučuje se i u rane jutarnje sate još dok je vanjska temperatura niža.

Za one koji nisu ljubitelji klima tu su ventilatori. Najveći izbor ventilatora također možete pronaći u Pevexu. Ventilatori, iako nisu efikasni kao klima, mogu pružiti olakšanje i osvježenje, a stručnjaci za zdravlje naglašavaju kako najviše pripomažu u izmjeni zraka kada u večernjim satima cirkulacijom svježeg zraka rashlađujete svoj dom.

Autor:Promo

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More