Što činiti za vrijeme grmljavine? Ovi postupci mogu vam spasiti život, a mnogi ne znaju za njih

Autor: Zlatko Govedić

Grmljavinska su nevremena zadivljujuća prirodna pojava koja ne donosi samo impresivne svjetlosne efekte, veći i situacije koje mogu biti opasne za ljude i imovinu. Razumijevanje kako grmljavina nastaje i pravilne mjere zaštite ključni su za zaštitu zdravlja i života tijekom tih meteoroloških događaja.

Elektromagnetski proces

Grmljavina je elektromagnetski proces praćen jakim svjetlosnim (munja) i zvučnim (grom) pojavama, a nastaje unutar grmljavinskog oblaka koji pripada rodu kumulonimbusa. Ti oblaci obično nastaju u atmosferi s jakim konvektivnim procesima, kada topli i vlažni zrak brzo uzlazi prema gore i hladi se, uzrokujući kondenzaciju i stvaranje oblaka.

Unutar kumulonimbusa dolazi do snažnih strujanja zraka, kako uzlaznih, tako i silaznih. Ta strujanja stvaraju trenje između različitih slojeva oblaka i nabijaju oblake električnim nabojima. Kad se električni naboji dovoljno akumuliraju, dolazi do pražnjenja statičkog elektriciteta u obliku munja.

Deset savjeta za zdrave oči: Ove strategije pomoći će vam da izoštrite vid i smanjite moguće rizike

Munje su vrlo snažne električne iskre koje putuju između različitih dijelova oblaka ili između oblaka i zemlje. Praćene su snažnim zaglušujućim zvukom koji nazivamo gromom.

Mjere zaštite

Grmljavinska nevremena mogu biti iznimno opasna, ali pravilno informiranje i poduzimanje odgovarajućih mjera zaštite mogu značajno smanjiti rizik od ozljeda ili smrtnih slučajeva.

Praćenje vremenskih izvještaja

Pratite vremenske izvještaje i upozorenja na radiju, televiziji ili internetu kako biste bili informirani o mogućim grmljavinskim nevremenima na vašem području. Tako možete unaprijed poduzeti potrebne mjere zaštite.

Traženje skloništa

Ako se nalazite na otvorenom, potražite sklonište u zatvorenim prostorima kako biste se zaštitili od munja i eventualnih oborina.

Izbjegavajte boravak ispod stabala ili u blizini metalnih konstrukcija.

Izbjegavanje vode

Tijekom grmljavinskog nevremena, izbjegavajte kupanje u vodi, plivanje u bazenima ili bilo kojoj drugoj otvorenoj vodi jer je voda dobar provodnik struje.

Isključivanje električnih uređaja

Ako je moguće, isključite električne uređaje iz struje kako biste se zaštitili od mogućih oštećenja uzrokovanih munjama.

Boravak unutar vozila

Ako se zateknete u vozilu tijekom grmljavinskog nevremena, ostanite unutra, zatvorite prozore i ne koristite mobilni telefon dok traje oluja.

Prva pomoć

Osposobljenost pružanjem prve pomoći može biti ključna ako netko u vašem okruženju bude pogođen munjom ili doživi druge ozljede tijekom nevremena.

Stoga, poznavanje osnovnih postupaka prve pomoći može spasiti život.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More