Domaći liker od dunja recept

pripremanje dunje za likere

Liker od dunja je još jedan u nizu proizvoda od ovog ukusnog i zdravog voća koji će vas sigurno oduševiti. Miris ovog pića je izuzetno prijatan i što je najvažnije, on nije žestok i veoma je pitak. Veoma blagotvorno deluje, naročito ukoliko ga pijete tokom jeseni i zime. Okrepiće vas, pokrenuti cirkulaciju i zaštititi od brojnih bolesti.

Iako je slabo zastupljen u odnosu na druga slična pića, on se može koristiti i kao aperitiv. Rado se upotrebljava u mediteranskoj kuhinji kao dodatak jelima. Posebno je popularan u našim krajevima, jer je u suštini reč o vrsti rakije. Stoga ćemo vam predstaviti liker od dunja, njegovu lekovitost, kao i način pripreme ovog napitka.

Kako izgledaju dunje i kakav im je sastav

Ovo voće je veoma popularno u našem narodu, pre svega zbog izuzetno prijatnog mirisa. Naši preci su ga rado koristili i u brojnim jelima, pa su domaćice pravile razne pite, domaće kolače ali i pića. Sve to je bilo posledica činjenice što su dunje prebogate vitaminima i mineralima. Svi oni su preko potrebni našem telu kako bi pravilno funkcionisalo.

Dunja voće je zlatno-žućkaste boje, kiselkastog i blago oporog ukusa zbog čega se retko kad jede sirovo. Ipak, ima ljudi koji ga konzumiraju takvog, a najviše zbog toga što se na taj način efikasno čiste zubi. One obiluju vitaminima A, B i C, a od minerala su najviše zastupljeni cink, bakar, kalijum i gvožđe. Veoma je važno napomenuti kako su bogate dijetetskim vlaknima koja povoljno utiču na probavu.

Ukoliko ste se zapitali zapitali su naši preci toliko dugo živeli i bili vitalni, razlog je u ovom voću. Ono je prava riznica korisnih materija koje štite organizam od brojnih bolesti. Liker od dunja za zdravlje je sjajan napitak koji će vas uspešno odbraniti od bakterija u virusa.

Dunja lekovitost i dobrobiti po zdravlje

Sigurno ste čuli kako razne vrste rakija predstavljaju prirodni lek za mnoga oboljenja. To može zvučati neverovatno, ali zaista u toj tvrdnji ima istine. Ipak, tajna i uspešnost ne leži u samom alkoholu. On može biti i štetan ukoliko se konzumira u većim količinama. Reč je o voću koje se koristi za pripremu pića. U ovom slučaju predstavićemo vam činjenice o tome kako deluje liker od dunja za zdravlje.

Pomaže kod problema sa varenjem

Stomačne tegobe bilo koje prirode mogu lako biti otklonjene ukoliko konzumirate ovaj napitak. Ovo voće sadrži vitamine i vlakna koji pogoduju želucu i crevima. Liker od dunja za varenje je sjajan saveznik u otklanjanju svih problema uključujući dijareju, zatvor, žgaravicu, ali i čir.

Deluje preventivno protiv raka

Visok nivo antioksidanata u ovom voću rezultira efikasnom borbom protiv malignih ćelija. Fenoli i fitonutrijenti u kombinaciji sa taninom pomoćiće vašem organizmu u uklanjanju svih štetnih materija. Sve one mogu izazvati mutacije i nastanak kancera.

Dobar je za mršavljenje

Jedan od najboljih načina kako smršati prirodnim putem jeste ubrzavanje metabolizma. Zato je liker od dunja za mršavljenje prava stvar, jer pomoću dijetetskih vlakana povoljno utiče na digestivni trakt. On će poboljšati varenje, imaćete više energije i brže ćete sagorevati višak masti.

Koristan za kožu

Antioksidansi kojima obiluje u kombinaciji sa vitaminima su veoma korisni za zdravlje kože. On će pomoći da ona bude zategnutija i mlađa, jer pomaže regeneraciju njenih ćelija. Tajna je u tome što uspešno uklanja slobodne radikale koji nepovoljno utiču na kožu. Oni izazivaju pojavu fleka, bora, bubuljica i akni.

Održava pritisak u granicama normale

Veoma je korisno piti liker od dunja za pritisak, jer sadrži kalijum i gvožđe koji su prirodni saveznici kardiovaskularnog sistema. Pri tom ćete eliminisati i višak holesterola u krvi, čime se postiže bolja prokrvljenost, pa će vene biti opuštenije. Na taj način se ujedno sprečava i pojava brojnih drugih bolesti, pre svega ateroskleroze.

Sprečava i štiti od alergija

Dunje su dobro poznati saveznici u borbi protiv raznih alergena koji vrebaju u prirodi. Ukoliko patite od atopijskog dermatitisa, sigurno ste koristili brojne preparate koji nisu imali nikakvog dejstva. Liker od dunja sa medom je prava stvar, jer ako se primenjuje topikalno na koži veoma brzo uklanja sve simptome. Delovaće umirujuće pre svega zbog vitamina C.

Odličan za brži rast kose

Ovaj napitak je bogat gvožđem, bakrom i cinkom koji su tri minerala ključna za cirkulaciju. To je posebno važno kada je rast kose u pitanju. Ovo piće može koristiti i kao svojevrsan tonik koji je dovoljno umasirati u kožu glave. Kada to uradite ostavite neka deluje preko noći. Poboljšatće cirkulaciju i obezbediti bolju prokrvljenost, a samim tim će ojačati i koren vlasi.

Sjajan lek za jači imunitet i kompletno zdravlje

U suštini, odavno se koristio liker od dunja za imunitet, naročito tokom jesenjih i zimskih meseci. Tada je naše telo najosetljivije na spoljne uticaje. Vitamini C i E su veliki saveznici odbrambenog sistema našeg organizma, jer stimulišu proizvodnju belih krvnih zrnaca.

Ovaj napitak je sjajan, jer sprečava negativan uticaj brojnih patogena, virusa i bakterija. Budite sigurni kako ćete biti zaštićeni od gripa, prehlada i viroza.

Kako se pravi domaći dunjin liker

Ukoliko ste zainteresovani za liker od dunja, recept koji ćemo podeliti sa vama je veoma jednostavan i lako ga je napraviti. Pomoću njega ćete brzo pripremiti prirodni napitak koji će čuvati vaše zdravlje. Sve što vam je potrebno od sastojaka jeste:

1 kg voća,
1 litar rakije,
350 grama šećera,
štapić vanile ili malo cimeta.

Priprema domaćeg likera:

Voćke dobro obrišite krpom. Zatim ih oljuštite i stavite koru u posebno pripremljenu staklenu teglu. Meso koje vam je ostalo nije potrebno, ali ga možete iskoristiti za pripremu kompota koji je jednako ukusan. Sipajte rakiju preko ljuske, zatvorite poklopcem i ostavite nek odstoji 6 nedelja na tamnom mestu.

Nakon toga, skuvajte šećer sa 2 dl vode dok se u potpunosti ne istopi, pa u ovu smesu dodajte vanilu ili cimet. Posle pet minuta sklonite sa vatre, ostavite neka se skroz ohladi i tek onda sipajte u teglu. Pomešajte, pa zatim procedite napitak kroz gazu u manje staklene flaše. Čuvajte na tamnom i hladnom mestu i pijte po jednu čašicu dnevno na prazan stomak.

liker od dunja recept

Kako napraviti liker od dunja sa medom

Ukoliko niste u mogućnosti koristiti šećer ili vam je to zabranjeno iz zdravstvenih razloga, postoji i alternativni način pripreme recepta. Naime, u tom slučaju možete napraviti liker od dunja sa medom koji je čak i boljeg i lepšeg ukusa. Od sastojaka vam je potrebno:

1 kg voća,
1 litar viljamovke,
400 grama meda od bagrema.

Priprema napitka:

Prvo obrišite voćke čistom krpom i uklonite eventualne delove koji su natruli. Isecite ih na kriške i uklonite središnje deo koji sadrže semenke. Dunje ubacite u čistu staklenu teglu, pa preko njih sipajte rakiju. Ostavite mesec i po dana nek odstoje na tamnom mestu.

Nakon toga, potrebno je procediti tečnost kroz cediljku ili gazu. Napitku zatim dodajte bagremov med, promešajte i ponovo ostavite neka odstoji oko šest sedmica. Ono što je bitno jeste da tokom ovog perioda s vremena na vreme promućkate teglu kako bi se sve dobro sjedinilo. Po isteku tog perioda, procedite liker od dunja sa medom u čiste flaše i pijte po potrebi u malim količinama.

Kitnikez od dunja recept

Osim ovog napitka, sa ovim ukusnim voćkama možete napraviti još dosta zanimljivih pića, ali i jela. Sigurno ćete se oduševiti kada vam predstavimo kitnikez od dunja, koji je veoma popularan u Vojvodini. Podelićemo sa vama recept zbog kojeg ćete poželeti odmah probati ovaj domaći slatki specijalitet.

Sastojci:

1 kg voćki,
800 gr šećera,
sok od ceđenog limuna,
voda.

Način pripreme:

Dunje oljuštite i isecite na kockice. Ubacite ih u šerpu sa vodom, uspite limunov sok i kuvajte sve dok ne omekšaju. Potom ih ispasirajte ili izmiksajte štapnim mikserom ukoliko ga imate. Zatim je potrebno dodati šećer i kuvati sve dok se smesa u potpunosti ne stegne. Dobijete smesu sličnu pudingu ili džemu. Ovo može potrajati i do dva sata, tako da je potrebno s vremena na vreme promešati.

U smesu možete dodati sitno seckane lešnike ili orahe. Uspite ih u modle za puding ili kuglof, samo ih prethodno nauljite ili pokvasite vodom. Stavite neka se prvo hlade na sobnoj temperaturi, pa ih nakon tri sata okrenite, pospite šećerom u prahu i odložite u frižider. Potrebno je da odstoje barem dva dana. Kitnikez od dunja poslužite kao desert nakon jela i uživajte u njegovom prijatnom ukusu.

Dozirajte jednu rakijsku čašicu dnevno

Postoji bezbroj razloga zbog kojih je preporučljivo konzumirati ovo voće. Ovo važi i za liker od dunja sa medom koji je veoma blagotvoran i koristan. Kada je u pitanju doziranje, preporučljivo je da to bude jedna rakijska čašica dnevno. Pijte ga samo ujutru na prazan stomak. Ukoliko vam smeta ukus alkohola, možete ga razrediti i sa vodom.

U zavisnosti od namene, njegovo delovanje ćete osetiti relativno brzo. Svakako skrećemo pažnju na to kako se ne sme preterivati u konzumaciji, jer je u pitanju alkoholno piće. Umerenost je jako bitna, jer ćete samo na taj način iskoristiti ono najbolje što ovaj napitak može da vam ponudi. Preporučujemo vam i naš prethodni recept kako se pravi dunjin sirup.