Med jeste zdrav, ali samo ako ne pojedete više od ove količine na dan!

Ni prirodni eliksir, med, ne treba prekomjerno koristiti

Nutricionista iz Teksasa Angela Lemond smatra da med ipak sadrži šećer, pa ga nikako nije poželjno prekomjerno uzimati.

– Ako ga dodajete direktno u smutije, zobenu kašu ili u druga jela, vrlo lako možete preterati jer ne merite koliko ga stavljate.

Previše meda dovodi do nakupljanja kilograma, propadanja zuba, dijabetesa. On je zdraviji do industrijskog šećera ili, važno je ograničiti njegov unos u organizam.

To je mišljenje djeli Torej Armul, nutricionist iz Ohaja i savjetuje:

– Dovoljna je samo jedna i po kašika meda dnevno.

Med i ostali pčelinji proizvodi od davnina se koriste kao hrana i lijek. Med posjeduje svojstva koja ga čine nezaobilaznim dijelom zdrave prehrane, a zima bez meda je nezamisliva.

Ljekovitost meda ovisi o kvalitetu meda i o vrsti biljke iz koje je med dobiven. Posjeduje jedinstvenu strukturu, a koristan je zbog antioksidativnih i antimikrobnih svojstava. Med je lako probavljiva namirnica koja vraća izgubljenu energiju, a dugotrajnom primjenom osigurava fizičku izdržljivost i psihičku stabilnost.

Fitonutrijenti, koji se nalaze u sirovom medu pokazali su svojstva sprječavanja razvoja raka. Flavonoidi u medu u kombinaciji s ostalim lijekovima, značajno utječu na prevenciju i liječenje tumora.

Image result for med

Flavonoidi i antioksidansi imaju antibakterijska svojstva. Tamni med, osobito od kadulje, sadrži veće količine antioksidanata od ostalih vrsta meda. Svakodnevnom konzumacijom u krvi se podiže razina zaštitnih antioksidativnih sastojaka.

Med se u prošlosti koristio kao izvor energije. Još su u staroj Grčkoj u vrijeme Olimpijade
sportisti jeli med i sušene smokve kako bi postigli što bolje rezultate. Stoga se preporučuje
sportašima zbog energije i stimulacije srca, kod umora i iscrpljenosti.

Lepeza djelovanja manuka meda polazi od održavati imunitet do hroničnih bolesti pa ga je tako dobro uzimati kod:

– upale grla, uha, sinusa;

– rana i ulkusa na koži

– prehlade;

– opeklina

– refluksa

– afta u ustima

– bolova i upalnih procesa u želucu;

– probavnih i drugih gastrointestinalnih poremećaja

– bronhijalne astme

– hroničnog bronhitisa

– rinitis;

– sinusitisa

– psorijaze

– atopijskog i ostalih vrsta dermatitisa

Najbolje je uzimati jednu do tri čajne kašičice meda manuka dnevno, u koliko je vanjska upotrreba u pitanju zahvaćeno mjesto treba očistiti, naneti tanak sloj manuka meda i previti sterilnom gazom.

Evo šta se dešava sa vašim tijelom u koliko svakodnevno konzumirate med!

Čisti kožu

Med je odličan antioksidant,stoga u koliko se redovno konzumira, očistiti vaše telo od raznih toksina.Te će se stanje kože poboljšati!

Skida kilograme

Med će ubrzati vaš metabolizam, što će dovesti do gubitka kilograma! Med i ako je zaslađivač ima drugačiji sastav od onog koji se nalazi u drugim zaslađivačima.

Related image

Smanjuje nivo holesterola

Med uopšte nema holesterol, stoga vitamini koji se nalaze u njemu doprinose smanjenju nivoa holesterola. Jer med ima blagotvorno dejstvo na nivo antioksidativnih jedinjenja u organizmu, te se na taj način bori sa viška holesterola.

Jača srce

U medu postoje antioksidanti koji mogu sprečiti suženje arterija, kako su istraživanja pokazala stoga teba piti čašu vode sa nekoliko kašika meda kako bi se ojačalo srce i krvni sudovi.

Med možete također kosrititi i za vaše sinuse kao i veliku prehladu.

Med je lijek koji se koristi od davnina, ali i dana zadržao reputaciju najpopularnijeg prirodnog lijeka.

Med i čaj su prirodna hrana koja ne samo da imaju prijatan okus nego su i jako zdrava, pčele skupljaju nektar  te ga pretvaraju u i slatke tekućine u stabilnu, gustu i energetski bogatu namirnicu. Za kilu meda pčele moraju sletiti na cvijet oko 100 000 puta.

CIMET I MED

Kinezi vijekovima koriste čudesnu mješavinu meda i cimeta, pa smo odlučili da vam to predstavimo. Ovi prirodni sastojci čine lijek koji vam može pomoći u borbi protiv različitih bolesti.

Cimet je jedan od najstarijih i najpoznatijih začina u našoj historiji. Isto važi i za med.
Kada se ova dva moćna sastojka kombinuju, mogu ubiti sve bakterije, mikrobe ili gljivice.

Doktori su iznenađeni, kako zajedno djeluju med i cimet koji je vrlo efikasan lijek za mnoge bolesti.

GUBITAK KOSE

Oni koji pate od gubitka kose ili ćelavosti sve što treba uraditi jeste , jedne kašičice meda i jedne čajne kašičice cimetovog praha držati 15 minuta na glavi, a nakon toga oprati kosu !

Image result for med

ZUBOBOLJA

Napraviti masu od jedne kašičice cimetovog praha, izmješajte sa pet čajnih kašičica meda stavite oblogu na bolan zub, te ponavljajte 3 puta dnevno dok vam traje zubobolja.

HOLESTEROL

Ako se pacijentu koji ima povišen holesterol treba konzumirati daju dvije kašičice meda i tri čajne kašičice cimeta, zajedno sa 4,5 dcl čaja, to bi trebalo smanjiti nivo holesterola u krvi za 10% u roku 2 sata.

Ovaj lijek lijek treba konzumirati 3 puta dnevno, liječi se bilo koje hronično povišenje kolesterola.

PROBLEMI SA SRCEM

Pripremite pastu ovih sastojaka. Koristite ga kao na komadu hljeba i uzimajte za doručak. Pomaže u smanjivanju lošeg holesterola, i takođe će vam spriječiti srčani udar.

Jedan od najbržih načina je da uzmete nešto što smanjuje upalu, i nadraženost pa grlo manje boli. U slučaju da nemate, kupit ćete bez recepta.

Čim osjetite peckanje, uzmite mlake vode s soli pa grgljajte. To možete učiniti nekoliko puta na dan. Prpeoručuje se slaganje otopine od čaše vode i pola kašičice soli. Nakon grgljanja ispljunite.

Razne pastile  odmah će olakšati bol. U apoteki ćete odabrati razne vrste. Takođe mogu pomoći i sprejevi.

Ako ste počeli i kašljucati kupite sirup jer ćete spriječiti razbolijevanje te izdržati radni dan.

Bitno je da pijete čaj ili vodu. Tekućina će ispirati bolno grlo. Dobro će doći i domaća čorbica.

Birajte biljne čajeve koji će ojačati imunitet, ali pripazite da ne bude vrelo.

Topla čorba će pomoći pa je jedite. Ako se pitate zašto , odgovor je – natrijum u čorbi djeluje protuupalno. Osim toga, grlo može biti gore kada gutate hranu.

Iako ovo nije brz način, jako je važan. Tako ćete lakše izboriti bitku s infekcijom. Većina upala izazvana je virusom.

Ako je jaka grlobolja, otiđite ljekaru jer je moguće da imate bakteriju. No nemojte poduzimati prije nego što napravite bris grla.

Hrana je bitna stavka, pa izbjegavajte nezdravo. Možete piti i limunadu s malo meda.

grlo-grlobolja