Obratite pozornost na ove stvari kada perete rublje: Mnogi rade grešku s temperaturom

Autor: F.F

Za mnoge je pranje rublja vjerojatno najlakši kućanski posao. Nema puno umaranja, hodanja niti se fizički naprežete… Samo stavite rublje u perilicu i morate paziti da ne koristite krivi deterdžent. I naravno da koristite odgovarajuću temperaturu vode. Ali osim toga, čini se kao posao koji je teško zabrljati.

Ipak, postoje neke stvari koje mnogi od nas rade krivo kada je u pitanju pranje rublja. Tips And Tricks tako piše o stvarima na koje treba paziti kada peremo rublje.

Poznati Hrvati ukazali na problem o kojem se malo govori: ‘Ljudi često toga nisu svjesni’

Količina deterdženta

Ako vjerujete da više sredstava za čišćenje znači čišće stvari, mogli biste se iznenaditi kada čujete da je korištenje velike količine deterdženta za rublje kontraproduktivno. Kate Hanks iz Hampra i Jenna Arkin iz ECOS-a, rekle su za Well + Good: “Korištenje viška deterdženta ili mirisnih kuglica uzrokuje nakupljanje unutar vlakana vaše odjeće koja zadržavaju prljavštinu i bakterije.” Zato preporučuju da koristite samo jednu ili dvije žlice deterdženta.

Priprema rublja

To znači da morate zatvoriti patentne zatvarače i gumbe. Ako vaša odjeća ima rub, bilo bi dobro da je operete naopako. Arkin objašnjava: “To će spriječiti zapinjanje kada patentni zatvarači ili rubovi zapnu za druge odjevne predmete.” A to uključuje i čarape. Ne ostavljajte ih smotane ili naopačke. Hanks objašnjava: “Kada se ti predmeti peru dok su smotani, krhotine se nemaju priliku isprati.”

Foto: Pexels

Opterećenje

Manja opterećenja su bolja prema stručnjacima. “Ako je bubanj preopterećen, deterdžentu je teže prodrijeti u svaki odjevni predmet i potpuno ukloniti mrlje”, objašnjava Arkin za Well + Good. “Manjim punjenjem smanjit ćete potrebu za ponovnim pranjem kada mrlje ne izlaze i čak će smanjiti vrijeme sušenja.” Ali također je važno sortirati odjeću. I to se ne odnosi samo na boju. Teže predmete trebate držati odvojene od lakših. Hanks objašnjava zašto: “Teški predmeti poput traperica mogu oštro trljati osjetljive tkanine poput čipke, uzrokujući prekomjerno trošenje ili čak oštećenje tijekom nekog vremena.” I odmah izvadite rublje iz stroja. Tako ćete spriječiti stvaranje plijesni na opranoj odjeći.

Postavke

Uvijek je lakše učiniti nešto na potpuno isti način kao što ste to uvijek radili. Ali sve postavke na perilici služe svrsi. A možda bi bilo vrijedno otkriti što svaki od njih točno radi. Tako možete prati svoje rublje sa svim ispravnim postavkama. “Trajna preša dobro funkcionira za standardno punjenje kućnog rublja”, kaže Hanks. “Brzo pranje izvrsno je za malu količinu malo zaprljanog rublja koje želite oprati u pola redovnog vremena.” Teški ciklus trebao bi se koristiti za tkanine poput traperica.

Još jedna stvar koju treba imati na umu je da različite temperature vode također služe svrsi. Hanks objašnjava: “… hladna voda najbolje djeluje za predmete koji se mogu skupiti i sprječava ispuštanje tamnih boja.” Topla voda je najbolja za “umjereno zaprljanu odjeću i umjetne tkanine poput poliestera”. Vruću vodu trebali biste koristiti samo za “ručnike, teški pamuk, posteljinu ili predmete koji su pretjerano zaprljani.”

Autor:F.F

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More