Oprez, ovo su lijekovi na koje smo najčešće alergični: Mogu se pojaviti razni simptomi

Autor: I.G.

Alergija na lijekove je neuobičajena reakcija imunološkog sustava na lijek, a potencijalni alergen može biti bilo koja tvar koja je službeno lijek ili dodatak prehrani. Najčešći znakovi i simptomi ove alergije su osip, svrbež i temperatura, a dr. Dragan Miljković, specijalist opće medicine, otkriva na koje smo lijekove najčešće alergični.

Lijekovi mogu olakšati tegobe koje nas trenutno muče, ali često izazivaju i potpuno nove zdravstvene probleme. Među prvima na popisu su alergije.

“Kod osoba sklona alergijama imunološki sustav reagira prejako i pokušava zaštititi organizam od inače neškodljivih tvari koje se nalaze u prirodi, stvarajući antitijela protiv njih. Kod osoba koje nisu alergične, imunološki sustav pri prvom kontaktu s alergenom, u ovom slučaju s lijekom, zapamti alergen kao tvar koja nije štetna i ne poduzima ništa pri ponovnim kontaktima s istom supstancom. Kod alergičnih osoba imunološki sustav burno reagira kao da se radi o infekciji, što rezultira simptomima alergije”, objašnjava dr. Miljković za Kurir.

Foto: Unsplash

Alergije se manifestiraju na različite načine

Alergije se manifestiraju na različite načine. Prava alergijska reakcija lako se prepoznaje. Obično počinje desetak minuta nakon uzimanja lijeka, a tipični simptomi su crveni pečati po licu i tijelu, svrbež, otoci očiju, usana i jezika, gušenje, nadražajni kašalj, povraćanje, što dovodi do pada tlaka i gubitka svijesti – objašnjava dr. Miljković.

Najčešće smo alergični na penicilin. Alergijska reakcija može se javiti na bilo koji lijek, ponekad prilikom prvog uzimanja, a ponekad čak i ako ste taj isti lijek već koristili.

“Najčešće alergijske reakcije su na antibiotike (peniciline, cefalosporine, karbapeneme), acetilsalicilnu kiselinu (aspirin i Andol), nesteroidne protuupalne lijekove (diklofenak, Brufen), sulfonamide, vakcine, vitamin B1, Bactrim, jod…”, kaže dr. Miljković.

Način primjene, trajanje liječenja, doza i učestalost primjene lijeka utječu na pojavu alergije. Zanimljivo je da su kožne alergijske reakcije na lijekove znatno češće kod žena, a osobe alergične na jedan lijek imaju čak 15 puta veći rizik od alergije na još neki lijek. Dobra vijest je da se alergije na lijekove prilično lako dokazuju.

Foto: Unsplash

Antihistaminik je obavezan

Osim anamneze i razgovora s pacijentom, potrebno je napraviti i krvne analize. Povišena IgE antitijela i prisutnost eozinofila u krvnoj slici dokazi su da se radi o alergiji.

Antihistaminik je obavezan. Liječenje najviše ovisi o vrsti alergijske reakcije. Svaka sistem­ska reakcija, anafilaktički šok, zahtijeva hospitalizaciju i 24-satno promatranje.

Ovaj lijek naših baka idealan je za jetru i kolesterol: Pomoći će vam samo šalica ovog čaja

Ako se alergija manifestirala samo kožnim osipom, dovoljno je uzeti tablete antihistaminika ili kožu premazati određenim lijekovitim kremama i mastima. Svaka jača alergijska reakcija na lijek zahtijeva pregled liječnika. Baš kao što spontano nastaju, alergije na lijekove mogu isto tako i proći. S vremenom se imunološki sustav mijenja, pa je sasvim moguće da alergija prođe sama od sebe – kaže dr. Miljković.

Autor:I.G.

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More