Otkriven spoj koji će zamijeniti fluorid u pastama za zube: Ovaj prirodni mineral nema štetnih posljedica

Autor: Zlatko Govedić

Prirodni mineral kalcijev fosfat, koji se nalazi u zubima i kostima, može biti jednako učinkovit kao fluorid u zaštiti od karijesa, što bi nam moglo pružiti novu alternativu za pastu za zube.

Natrijev je fluorid naročito poznat po zaštiti zubi, ali pretjerana izloženost može biti štetna, napose za djecu koja često gutaju pastu za zube. Zbog toga se mlađoj djeci prilikom pranja zubi savjetuje količina paste za zube veličine zrna riže.

Novo istraživanje poljskih znanstvenika s ukazuje na to da bi spoj hidroksiapatit mogao predstavljati alternativu.

Već je poznato da on pomaže kod bolesti desni i preosjetljivosti zuba, te se lako može uključiti u našu svakodnevnu rutinu čišćenja zubi.

Dvostruki učinak

Stomatologinja Elżbieta Paszyńska s Medicinskog sveučilišta u Poznanju (Poljska) kaže da je hidroksiapatit sigurna i učinkovita alternativa fluoridu za svakodnevnu prevenciju karijesa.

U randomiziranom dvostruko-slijepom ispitivanju sudjelovao je 171 ispitanik u dobi od 18 do 45 godina. Nasumično su dobivali ili pastu za zube s hidroksiapatitom ili fluoridom, a nisu znali koja je koja.

Ispitanici su započeli sa sličnim stanjem oralnog zdravlja, koristili su električne četkice za zube i istu rutinu pranja, te im je rečeno da ne mijenjaju uobičajenu prehranu.

Nakon 18 mjeseci pranja zubi i redovitih pregleda kod stomatologa, nije bilo značajne razlike u novonastalim karijesima između skupine s hidroksiapatitom i skupine s fluoridom. Oko 90% ispitanika u obje skupine nije razvilo nove karijese.

Učinci hidroksiapatita su dvostruki: ograničava gubitak minerala zuba (demineralizaciju) što dovodi do karijesa, te potiče prirodni proces popravka zuba (remineralizaciju).

Siguran proizvod

Primjena ovog minerala također spada u kategoriju “minimalno invazivne stomatologije”, što znači da nema odlaska stomatologu i nema potrebe za zahvatima. Ako se stavi u pastu za zube, može djelovati dvaput dnevno tijekom redovite rutine pranja zubi kako bi se sačuvalo što više zubnog tkiva.

Regulatorna su tijela označila hidroksiapatit sigurnim te se može proizvesti sintetički kako bi se dodao pasti za zube. Iako je potrebno još nekoliko koraka prije nego zamijeni fluorid, definitivno ima snažne argumente u svoju korist.

“Prijašnja objavljena klinička ispitivanja također su pokazala preventivni učinak hidroksiapatita kod skupina s povećanim rizikom od karijesa, kao što su djeca i pacijenti koji prolaze ortodontsku terapiju. Našim novim kliničkim ispitivanjem pokazano je da hidroksiapatit sprečava karijes kod odraslih osoba. To je važno s gledišta javnog zdravlja”, zaključuje Paszyńska.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More