Lincura (Gentiana lutea) je samonikla planinska biljka koja spada u zaštićene biljne vrste. U Hrvatskoj raste na višim gorskim i pretplaninskim područjima u sastavu travnjaka i planinskih goleti, često na humoznom, dok na dubokom tlu dolazi i u sastavu klekovine bora, rjeđe među stijenama ili u pukotinama stijena. U
Posredno je zaštićena u dijelovima svojeg areala u granicama zaštićenih područja – parkova prirode Velebit, Biokovo i Učka, te nacionalnih parkova Risnjak, Plitvička jezera i Sjeverni Velebit temeljem Zakona o zaštiti prirode. Sama lincura može doživjeti 60 godina i težinu do šest kilograma.
Ova iznimno ljekovita biljka od davnina se koristi u tradicionalnoj medicini za bolji apetit, kod problema sa žuči, za živce, cirkulaciju, žlijezde, kao i za bolje zdravlje probave. Njezin najljekovitiji dio je korijen koji se koristi za pripremu gorkog čaja, ulja i tinktura.
Blagotvorni učinci
Recept za čaj od lincure je posebno cijenjen jer, osim navedenih, lincura ima još mnogo blagotvornih učinaka koji su pravo čudo za naš organizam. Naime, ova biljka jača rad svih žlijezda, daje snagu, snižava kolesterol, jača mišiće, pomaže kod letargije, a poznata je i rakija lincura.
Želite li iskušati sve dobrobiti ove biljke, jednu malu žličicu praha lincure ili žličicu grubo nasjeckanog korijena prelijte s dva decilitra vruće vode, pa tek nakon tridesetak minuta poklopite i dobro procijedite. Čaj možete piti dva do tri puta dnevno, nezaslađen, najmanje sat vremena prije jela.
Sa samo dva prirodna sastojka napravite sprej koji pomaže protiv alergija: Evo i gdje ga koristite
Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.