Razbijamo najčešće mitove o menstruaciji: Jedan je posebno opasan, a to tom nitko ne razmišlja

Autor: B.G.

“Japanska zastava”, “Crvenkapica”, “Stvari”, “Prija”, “Tetka”, “Menga”, samo su neki od termina za menstruaciju ili mjesečnicu. Iako je nitko ne voli, nema ni razloga da bude tabu tema. Osobito zbog toga što su uz ovaj, sasvim prirodan proces u tijelu svake žene, vezane i brojne zablude i mitovi.

U nastavku donosimo neke od njih.

Istina ili mit: Treba smanjiti fizičku aktivnost za vrijeme mensturacije

Ispitivanje Američkog koledža za sportsku medicinu pokazuje da većina žena održava isti nivo fizičke aktivnosti tokom menstruacije. Samo 17% žena smanjuje intenzitet vježbanja.

Vježbanje potiče lučenje endorfina, a ujedno može djelovati i kao prirodni analgetik te pomoći u borbi s grčevima. Naravno, treba izbjegavati preintenzivne treninge te tjelovježbu uskladiti s vlastitim mogućnostima.

Koliko se ovaj mit ukorijenio u narodu, govori i činjenica da se u dijelovima ruralne Indije, ženama se nalaže da izbjegavaju kuhanje tijekom menstruacije zato što se neopravdano smatra da će svojom ‘nečistoćom’ pokvariti hranu.

Ilustracija: Unsplash

Zbog takvog mita, čak 55 posto djevojaka s tog područja smatra da ne smiju ulaziti u kuhinju tijekom i četiri dana nakon menstruacije.

Istina ili mit: Treba smanjiti pranje kose za vrijeme menstruacije

Afganistanska narodna tradicija nalaže pak da se žene tijekom menstruacije ne bi trebale kupati ili tuširati zato što time mogu prouzrokovati vlastitu neplodnost. To ne samo da je krivo, već je i izrazito opasno. Naime, smanjena briga o higijeni može dovesti do raznih infekcija intimnog područja i posljedica opasnih po reproduktivno zdravlje.

Istina ili mit: Menstrualni bolovi su uvijek blagi

Svjetska zdravstvena organizacija navodi da oko 20% žena pati od jakih menstrualnih bolova, poznatih kao dismenoreja. Dismenoreja ili algomenoreja označuje bolove koji se javljaju prilikom menstrualnog krvarenja. Ponekad se radi o veoma intenzivnim bolovima koji ometaju svakodnevne aktivnosti i zahtijevaju odsustvo iz škole ili s posla jedan ili više dana što uzrokuje tjeskobu i remeti društvene odnose, što pogoršava ne samo simptome već i mogućnosti terapijskog pristupa.

Foto: Pixabay

Istina ili mit: Korištenje tampona može biti opasno

Mnoge žene vjeruju da im stavljanje tamona može uzrokovati oštećenja. Stavljanje tampona ne bi trebalo biti neudobno i vrlo je važno redovito mijenjati tampone, što znači svaka četiri sata. Postoji i mit da se tampon može “izgubiti u vagini”. S obzirom na to da je cerviks na vrhu vagine i otvor je nije dovoljno velik da bi tampon mogao otići, možete biti sigurni.

Izvor: Pixabay

Istina ili mit: Menstruacija ništa ne košta

Prema istraživanju koje je provela Udruga za ljudska prava i građansku participaciju PaRiter krajem 2020. godine, trećina žena u Hrvatskoj prisiljena je štedjeti na ulošcima zato što su im preskupi.

Dio njih zbog previsokih cijena kupuje manje kvalitetne menstrualne potrepštine, dok više od 10 posto građanki Hrvatske ni nije u mogućnosti kupiti dovoljno uložaka kako bi ih redovito mijenjale. Podjednak postotak njih uopće si ni ne može priuštiti uloške ili neki drugi oblik menstrualnih potrepština. Također, oko 10 posto ispitanica bilo je u situaciji da si ne može priuštiti lijekove za smanjenje boli tijekom menstruacije, dok je 8.8 posto njih navelo da im se događa situacija da uložak/tampon ne promijene duže od šest do osam sati jer ih si ne mogu osigurati dovoljno.

FOTO: Screenshot

Autor:B.G.

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More