Soja predstavlja jedinu namirnicu biljnog porekla koja sadrži sve potrebne esencijalne masne kiseline i koja predstavlja odličnu zamenu za meso, mada se neki stručnjaci ne slažu sa tom činjenicom. U svakom slučaju, dokazano je da ishrana bogata sojom povoljno deluje na zdravlje srca i krvnih sudova, da smanjuje nivo lošeg holesterola i da reguliše krvni pritisak.
Zahvaljujući vlaknima koja se nalaze u soji, mast i holesterol iz hrane se većim delom izbacuju iz organizma. Jela od soje su brojna i veoma se lako spremaju. Naročito su popularne šnicle od soje, koje predstavljaju zdrav obrok za celu porodicu, a naročito su dobar izbor za vegetarijance i za one koji poste.
Međutim, zbog njihovog izvanrednog ukusa i zdravstvenih koristi, sojine šnicle konzumiraju čak i najveći gurmani. Nutritivne vrednosti šnicli od soje su velike. Kao što je već rečeno, ove šnicle ne sadrže holesterol, ali su bogat izvor ugljenih hidrata, belančevina i masti. Kalorijska vrednost sojinih šnicli nije naročito velika, pa tako u 100 g nekuvanih sojinih šnicli ima oko 400 kalorija. Ipak, treba voditi računa ukoliko spremate pržene šnicle na ulju, pečene ili naročito pohovane šnicle od soje, jer njihova kalorijska vrednost je dosta veća pa ih treba jesti umereno.
Takođe, postoje mišljenja da se u soji, osim brojnih hranljivih sastojaka, nalaze i takozvane antinutritivne materije koje mogu loše uticati na ljudsko zdravlje. Zbog toga soju i jela od soje treba umereno konzumirati.
U nastavku možete videti neke od recepata kako da pripremite ukusne šnicle od soje na različite načine.
Recept 1
Sastojci:
Šnicle od soje
Ulje
Senf
Prezla (ili integralno brašno sa susamom)
Začini
Limun
Način pripreme:
Potopite sojine šnicle u malo vode i ostavite da stoje nekoliko sati ili u toku noći, kako bi nabubrile. Kada nabubre, ocedite ih i operite a zatim ih prokuvajte u vodi sa malo bibera i vegete. Posle 10 minuta, ponovo ocedite šnicle i uklonite višak vode sa njih. Nakon što ih prosušite, izlupajte ih, posolite i namažite tankim slojem senfa sa obe strane, a zatim ih uvaljajte u prezlu. Tako pripremljene sojine šnicle pržite na vrelom ulju nekoliko minuta, a nakon toga ih ocedite i poprskajte sokom od limuna. Šnicle od soje je najbolje služiti uz pire krompir ili prženi krompir, soseve ili bareno povrće.
Recept 2 (Zapečene šnicle od soje)
Sastojci:
200 g sojinih šnicli
100 g brašna
150 g kačkavalja
4 dl belog vina
6 čena belog luka
1 kašičica peršuna
1 lovorov list
So, biber, začini po ukusu
Način pripreme:
Prvo skuvajte sojine šnicle u slanoj vodi uz dodatak začina, a onda ih ocedite i uvaljajte u brašno, pa ih pržite na ulju. Nakon toga, stavite propržene sojine šnicle u vatrostalnu posudu i pospite ih sitno iseckanim belim lukom i peršunom. Prelijte vodom i stavite u rernu koju ste zagrejali na 200 stepeni. Na kraju pečenja izrendajte preko šnicli malo kačkavalja i vratite u rernu da se kačkavalj otopi. Nakon nekoliko minuta vaše šnicle su gotove i možete ih servirati.
Recept 3 (Pohovane šnicle od soje)
Sastojci:
200 g sojinih šnicli
100 g integralnog brašna
1 jaje
3 kašike ulja
Začin od povrća
Biber, so
Način pripreme:
U jedan litar vode dodajte malo ulja, biber i začin od povrća, pa ostavite da provri. Nakon toga ubacujte šnicle jednu po jednu da se prokuvaju, a kada omekšaju izvadite ih i ocedite. Zatim, šnicle umačite u integralno brašno, pa u jaje koje ste razmutili sa malo soli i onda opet u brašno. Pržite tako spremljene šnicle na zagrejanom ulju, a kada porumene izvadite ih iz tiganja. Najbolje je da ovako spremljene šnicle od soje servirate sa pire krompirom.
Оставите одговор