Stručnjaci na nogama: ‘Na društvenim mrežama širi se kriva informacija da postoji prirodna zamjena za Ozempic

Autor: Zlatko Govedić

U posljednje vrijeme influenceri na TikToku i Redditu šire tvrdnje kako biljni spoj “berberin” može zamijeniti popularne lijekove poput Ozempica i Wegovy za dijabetes i mršavljenje.

Berberin je alkaloid koji se prirodno nalazi u raznim biljkama, poput indijske žutike (Berberis aristata). Koristi se kao dodatak prehrani i postao je vrlo popularan među korisnicima društvenih medija. Neki proizvođači ga čak nazivaju “prirodnim Ozempicom”.

Međutim, medicinski stručnjaci izražavaju zabrinutost zbog korištenja tog nereguliranog dodatka prehrani.

‘Hrana da, lijek ne’

“Berberin se smatra dodatkom prehrani i reguliran je kao hrana, a ne kao lijek, prema američkoj Upravi za hranu i lijekove (FDA). To znači da nije prošao rigorozna istraživanja koja prolaze pravi lijekovi kroz klinička ispitivanja. Zbog toga je potrebno biti oprezan pri korištenju berberina”, kaže Caroline Apovian, profesorica medicine na Sveučilištu Harvard.

Iako berberin može imati blagotvoran učinak na metaboličke sustave tijela, uključujući mršavljenje, njegov učinak nije klinički značajan u usporedbi s lijekovima poput Ozempica i Wegovy.

Prema istraživanju koje je analiziralo rezultate malih kliničkih studija, berberin je pokazao vrlo malu, ali statistički značajnu korist pri mršavljenju. Međutim, ta korist je mnogo manja u usporedbi s učincima pravih lijekova.

Ima i nuspojava

Berberin se tradicionalno koristi u indijskoj ayurvedi i kineskoj narodnoj medicini za borbu protiv upala, zacjeljivanje rana i liječenje različitih infekcija.

Znanstvenici su izdvojili berberin kao aktivni sastojak i proučavaju ga već više od sto godina za metaboličke probleme poput dijabetesa, pretilosti i visokog kolesterola.

Berberin može poboljšati prirodnu proizvodnju gastrointestinalnog hormona GLP-1 koji se koristi u lijekovima poput Ozempica za mršavljenje.

Međutim, važno je napomenuti da berberin može imati nuspojave i interakcije s drugim lijekovima. Na primjer, kombinacija berberina i metformina može dovesti do hipoglikemije, smanjenja razine šećera u krvi.

Berberin također može izazvati probavne smetnje te ima interakcije s lijekovima poput ciklosporina i sedativa. Također se ne preporučuje uzimanje berberina tijekom trudnoće i dojenja, jer može naštetiti fetusu.

Naime, primijećeno je da je novorođenčad izložena berberinu razvila vrstu oštećenja mozga “kernikterus”. Riječ je o poremećaju moždanih funkcija u novorođenčadi koji je prouzročen taloženjem velikih količina nekonjugiranoga bilirubina u mozgu

Potrebna dodatna istraživanja

Unatoč istraživanjima koja istražuju potencijalne učinke berberina na dijabetes, visoki kolesterol i srčane bolesti, Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) još nije odobrila berberin za medicinsku upotrebu.

Stoga je važno konzultirati se s liječnikom prije uzimanja berberina ili bilo kojeg drugog nereguliranog dodatka prehrani.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More