Zašto smo ljuti i razdražljivi kada smo gladni? Više je razloga, no jedan se posebno ističe

Autor: Zlatko Govedić

Možda ste i na sebi primijetili da ste naročito svadljivi i razdražljivi kada ste gladni. Ne brinite se, s vama je sve u redu. Postoji razlog zašto se to događa.

Centar za nagrađivanje u mozgu aktivira se kada jedemo i otpušta tvari poznate kao opioidi, a zatim dopamin, jedan od takozvanih hormona sreće. Kada smo gladi, mozak očekuje “nagradu”, međutim, ako ju ne dobije, postajemo razdražljivi.

Iscrpljujete tijelo

Želudac šalje signal mozgu. Kada počnete osjećati glad, oslobađa se hormon grelin koji se aktivira u uobičajeno vrijeme kada jedete i programiran je da šalje signal mozgu da treba crpiti energiju iz hrane.

Signal dolazi do mozga pa ako ne uzimate hranu, iscrpljujete tijelo i zapravo – lažete mozgu.

Smanjuje se razina dopamina

Centrom za nagrađivanje u mozgu upravlja hormon grelin koji općenito ima snažan učinak na taj centar.

Ako tijelu ne osigurate potrebne obroke, grelin će utjecati na smanjenje razine dopamina.

Osjećaj gladi jedan je od najčešćih uzroka debljanja: Ove namirnice pomoći će vam da ju suzbijete i time spriječite prejedanje

Manjak kontrole

Manjak dopamina utječe na smanjenu kontrolu emocija. Dopamin je neurotransmiter koji ima važnu ulogu u mentalnim funkcijama i koncentraciji. Čak i male promjene u razini dopamina u tijelu mogu uzrokovati velike promjene u raspoloženju, a samim time ćete imati mnogo manje kontrole nad emocijama koje osjećate.

Isti gen kontrolira ljutnju i glad

Kada grelin dospije u mozak, oslobađa se još jedan hormon – neuropeptid Y, koji potiče apetit. Zanimljivo je da taj hormon kontrolira i emocije poput ljutnje i agresije.

Također, ako razina šećera u krvi padne više nego inače, mozak to doživljava kao opasnu situaciju i dat će naredbu nekim organima koji imaju zadaću proizvesti hormon koji će podići razinu glukoze, dok se ujedno oslobađa hormon gladi.

Dodatni fiziološki čimbenici

Kada osoba ne unese hranu, razina šećera u krvi (glukoza) može se smanjiti. To može utjecati na rad mozga i emocionalno stanje. Smanjenje razine glukoze može izazvati osjećaj nelagode, razdražljivosti i emocionalne nestabilnosti, što može rezultirati povećanom ljutnjom.

Muče vas stres, nervoza, tjeskoba!? Nećete vjerovati koji će vas hobi najviše opustiti

Biološka reakcija

Tijelo može imati prirodnu reakciju na glad koja je povezana s preživljavanjem.

Kad je organizmu potrebna hrana, tijelo oslobađa hormone poput adrenalina i kortizola koji su povezani s reakcijom “bori se ili bježi”. Ti hormoni mogu povećati osjećaj napetosti, nervoze i ljutnje kako bi se potaknula potraga za hranom.

Emocionalni čimbenici

Glad može izazvati osjećaj frustracije, nemoći ili nezadovoljstva. Osoba može biti svjesna svojih potreba za hranom i osjećati frustraciju što nije u mogućnosti zadovoljiti te potrebe. Ovi emocionalni aspekti mogu rezultirati izražavanjem ljutnje kao reakcije na nedostatak hrane.

Ne ljutite sami sebe

Glad može utjecati na emocionalno stanje svake osobe na različite načine. Neke osobe mogu se osjećati tužno, anksiozno ili depresivno umjesto ljutnje kada su gladne. Osim toga, okolnosti i druge individualne karakteristike mogu također utjecati na način na koji ljudi reagiraju na glad.

Kako bi se izbjeglo ispoljavanje ljutnje izazvane glađu, važno je redovito se hraniti i održavati uravnoteženu prehranu. “Smanjivanje stresa i jedenje manjih, češćih obroka može pomoći tijelu da bolje regulira šećer u krvi kako ne bi pao, uzrokujući i pogoršavajući simptome”, objašnjava nutricionist Jim Folk.

Također je korisno razumjeti vlastite emocionalne reakcije i pronaći načine kako se nositi s njima na zdrav način, primjerice kroz vježbu, meditaciju ili traženje podrške od drugih.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More