(RECEPT) ČAJ OD BIJELOG SLJEZA: Ubrzava metabolizam, ponaša se kao antioksidans pa je odličan i za imunitet

Autor: Zlatko Govedić

Bijeli sljez (Althaea) je biljni rod u porodici sljezovki (Malvaceae) kojemu pripada devet priznatih vrsta korisnih trajnica. Od toga, dvije vrste rastu i u Hrvatskoj: konopljasti (A. cannabina) i ljekoviti bijeli sljez (A. officinalis).

Potonji se tradicionalno koristi u narodnoj medicini zbog svojih ljekovitih svojstava. Listovi i korijen bijelog sljeza se koriste za pripremu biljnih čajeva, tinktura i drugih pripravaka.

Često se koristi za ublažavanje simptoma kašlja, bronhitisa i drugih respiratornih tegoba, jer ima umirujuće i protuupalno djelovanje. Koristi se i za ublažavanje želučanih tegoba, kao što su gastritis i žgaravica, jer može umiriti upalu sluznice želuca.

Korijen bijelog sljeza najljekovitiji je dio biljke, a najbolji se čaj spravlja od korijena mlade biljke. Nakon branja trebalo bi ga oguliti da ga ne bi napale razne gljivice koje uništavaju ljekovita djelovanja. Nakon guljenja se suši i tek je onda spreman za spravljanje čaja ili sirupa.

Čaj od bijelog sljeza ubrzava metabolizam i zato je koristan za one koji žele smršavjeti. Dobar je i za probavu i probleme poput žgaravice ili čira na želucu. U organizmu se ponaša kao antioksidans pa je odličan za podizanje imuniteta.

Čaj i sirup od bijelog sljeza preporučuju se kod upala debelog crijeva jer smiruju nadražaje te smiruju proljev i povraćanje.

Bijeli sljez primjenjuje se i u kozmetici, jer se nerijetko koristi u kremama za hidrataciju kože. Suhoj koži daje mekoću i sjaj, a istovremeno može otkloniti bakterije koje izazivaju akne. Kreme s bijelim sljezom pomažu kod čireva na koži i proširenih vena.

Priprema čaja

Jednu žlicu isjeckanog korijena prelijte šalicom mlake vode i ostavite sat-dva. Potom podgrijte samo toliko da vam čaj ne bude hladan. Pripremljeni se čaj može piti tijekom cijelog dana i može se zasladiti medom.

Priprema sirupa

Sirup bijelog sljeza je odličan za djecu jer je ukusniji od čaja i dnevno se piju svega tri žličice. Za pripremu najprije istopite šećer pa dodajte vodu. Zatim, dodajte bijeli sljez i kuhajte tri minute. Potom dodajte kamilicu i kuhajte još nekih pet minuta. Sklonite s vatre i pričekajte da se ohladi. Na koncu procijedite sirup kroz gazu.

Napomena

Kao i kod svih biljaka, važno je uzimati u obzir moguće nuspojave i interakcije s drugim lijekovima. Bijeli sljez može uzrokovati alergijske reakcije kod nekih ljudi, a također može interaktirati s nekim lijekovima, poput antikoagulansa i lijekova za dijabetes.

Stoga se prije uzimanja pripravaka od bijelog sljeza konzultirajte s liječnikom ili ljekarnikom.

Autor:Zlatko Govedić

Komentari odražavaju stavove njihovih autora, ali ne nužno i stavove portala Dnevno.hr. Molimo čitatelje za razumijevanje te suzdržavanje od vrijeđanja, psovanja i vulgarnog izražavanja. Portal Dnevno.hr zadržava pravo obrisati komentar bez najave i/li prethodnog objašnjenja.

Read More